Chmarošský viadukt, alebo aj kamenný most v Telgárte je jednou z najkrajších a najznámejších technických pamiatok na Slovensku.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť a dĺžka trasy? Pozrime sa na to inak… Vlastnou dopravu to máte výlet “zastav a pozri sa“, ak sa však rozhodnete využiť hromadnú dopravu, prejdete sa pár minút z obce Telgárt, avšak nič náročné to nie je. Voľba je na vás, náročné to rozhodne nie je a vrelo odporúčame tento výlet všetkým vekovým kategóriam.


Informácie o trase

Telgárt je známa obec sama o sebe. Disponuje lyžiarskym vlekom a nachádza sa priamo pod slávnou Kráľovou Hoľou. Ak by to pre vás stále bolo málo, leží niekde na pomyselnej križovatke miest Brezno, Poprad a Rožňava. Z obce Telgárt sa vyberieme smerom na Vernár, čo je susedná obec cez horský priesmyk. Pár krokov za obcou Telgárt sa pozrieme doľava a ak si nevšimnete ten obrovský most, tak je asi niekde chyba. Chmarošský viadukt je krásne viditeľný od hlavnej cesty. Nedá sa ho prehliadnuť.

Vzdialenosť 193 m | Čas 00:05 hod | Stúpanie 0 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Začneme jednou úvahou skôr ako sa do nás začnete navážať. Na internete, či v rôznych publikáciach nájdete tento úžasný železničný most pod dvoma názvami – CHMARošský ale aj CHRAMošský viadukt. Úprimne netušíme, ktoré z toho je správne označenie tejto technickej pamiatky, avšak na oficiálnej tabuli je názov CHMARošský a tak veríme tejto verzii.

No ale k samotnej pamiatke. Tento železničný most bol postavený v 30. rokoch minulého storočia je tvorený deviatimi oblúkmi a so svojou výškou 18 metrov viditeľne pretína Gregorovu dolinu. Ak by vás zaujímalo, jeho celková dĺžka je 113,6 metra a je historicky prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu v Československu. Samotný most obsahuje zhruba 5420 metrov kubických muriva. Svojou konštrukciou a dizajnom sa jedná o naozaj kuriozitu slovenských železníc. Nehovoriac o tom, že pre oči turistov aj fotografov je táto technická pamiatka priam neskutočným lákadlom. A niet sa čo diviť…

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *