Pozrime sa na Bzenecký zámok, na zámok s podivnou históriou. Prečo bol dva krát zbúraný do základov a aká je jeho podoba dnes?

Náročnosť a dĺžka trasy

Bzenecký zámok sa dá považovať za rýchlovýlet. Všetko záleží na doprave k samotnému zámku, avšak o náročnosti alebo dĺžke trasy moc hovoriť nemôžeme. Dĺžka záleží od času, ktorý v okolí zámku strávite.


Informácie o trase

V okrese Hodonín v Juhomoravskom kraji leží obec Bzenec. Možno nenápadná obec má v sebe ukrytý zámok s nádychom histórie. Ak náhodou pôjdete okolo, určite nevynechajte zástavku v tejto malebnej obci a pozrite sa na pozostatky kedysi slávneho zámku.

Vzdialenosť 254 m | Čas 00:05 hod | Stúpanie 4 m | Klesanie 3 m

Zaujímavosti

Pozrime sa kúsok do histórie tohto miesta. Na mieste terajšieho zámku stála kedysi pevnosť s priekopou, ktorú v priebehu 16. storočia prebudovali na renesančný zámok. Zmenou majiteľa prišlo k zbúraniu pôvodného zámku, lebo pôsobil zastaralo a v rokoch 1709 a 1710 bol vybudovaný nový zámok s nádychom baroka. Ako išli roky, zámok menil majiteľov, ktorí sa ale zdržiavali na neďalekom zámku v Boskoviciach. Postupom času zámok vyžadoval značnú údržbu. A tak prišlo opäť raz k zbúraniu zámku a výstavbe nového v rokoch 1855 až 1859. Tentokrát v pseudogotickom slohu, ktorý sa tiež nazýval anglická gotika. Behom stavby sa dodávateľ materiálu dopustil mnohých podvodov a tak náklady na výstavbu zámku neskutočne narástli. Vtedajší majiteľ Vilém to neuniesol a spáchal sebevraždu. Počas stavby došlo k mnohým prešľapom a pôvodná vysoká stredová veža musela byť v roku 1862 odstránená, lebo sa začala podozrivo nakláňať. Ako išiel čas, striedal zámok majiteľov až ho dostala obec Bzenec. Žiaľ aj vďaka poslednému majiteľovi vyzerá jeho dnešný stav tak ako vyzerá.

Ako sme uviedli, samotný zámok je v žalostnom stave a jeho okolie moc turistov nepriláka. Avšak nádych histórie v tomto zámku stále je a v jeho bezprostrednom okolí si môžete všimnúť menší park.

Ťažko povedať, aký osud čaká tento kedysi vyhľadávaný zámok. Pre širokú verejnosť je uzatvorený a my pevne veríme, že raz ho zreštaurujú a dajú dokopy.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *