Zrúcanina hradu Starhrad je možno menej známy starší brat hradu Strečno, no na príťažlivosti mu to určite neuberie. Spravte si príjemný výlet s rodinou na krásnu zrúcaninu starobylého hradu.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasa na zrúcaninu hradu Starhrad je naozaj jednoduchá a nenáročná. Nenechajte sa odplašiť časovým údajom, jedná sa naozaj o príjemnú prechádzku lesíkom s minimálnym stúpaním. Ak nechcete žiadnu divočinu, ale chcete si napríklad s rodinkou užiť krásny nenáročný výlet na zrúcaninu, Starhrad je pre vás ako uliaty. Bez akýchkoľvek problémov sa dá táto trasa zvládnuť aj v zimných podmienkach.  


Informácie o trase

Tak tu to máme jednoduché. Začneme v obci Nezbudská Lúčka, nachádzajúcou sa kúsok za Žilinou. V tejto obci nájdeme turistický smerovník, alebo nám postačuje aj červená turistická značka. Táto červená značka nás vyvedie z obce smerom do lesa, pričom za chrbtom budeme mať hrad Strečno. Postupne prejdeme do lesa a miernym stúpaním, až sa zdá že je to rovinka kráčame okolo pár chát širokou lesnou cestou. Za približne pol hodinku sa pred nami objaví turistický smerovník a prudká odbočka vpravo do kopca. Vyberieme sa teda vpravo hore. Tu prichádza konečne trošku stúpania, tak zapojíme nohy. Nebojte sa – to, že stúpame znamená, že sme kúsok od hradu. Po pár minútach sa cesta delí, tu si treba dať pozor. Červená turistická značka zabáča vľavo, avšak pred nami je na strome jasne viditeľné označenie zrúcaniny. Takže ešte pár krokov rovno a už sa pred nami objaví zrúcanina hradu Starhrad v plnej svojej kráse.

Vzdialenosť 2,8 km | Čas 1:10 hod | Stúpanie 123 m | Klesanie 18 m

Zaujímavosti

V nadmorskej výške 475 metrov nad morom neďaleko hradu Strečno sa nachádza menej známa zrúcanina hradu Starhrad. Možno je menej známy, ale to mu neuberá na kráse a zaujímavosti. Tento hrad sa prvý krát uvádza v písomných zmienkach už v roku 1267, vtedy známy ako hrad Varín. Po dostavaní Strečna dostal názov Starý hrad, ktorý sa časom zmenil na Starhrad. Ale aj pod označením Starý hrad ho nájdete, keďže tento názov sa s ním nesie už pár storočí. Najstaršou časťou hradu je útočistná veža, ktorej zvyšky sa zachovali do dnešného dňa. Verte nám, tú vežu jednoducho neprehliadnete. Hrad plnil obrannú funkciu, čo je z jeho umiestnenia viac ako jasné. A práve vďaka jeho polohe boli o tento strategický hrad zvádzané boje. Starhrad však hravo odolal. Pýtate sa, prečo je dnes teda z neho zrúcanina? Poslední majitelia hradu, teda rod Pongrácovcov, vybudovali renesančný kaštieľ a kvôli vlastnému pohodliu sa presťahovali tam. Od 18. storočia začal Starhrad pustnúť. Tým však jeho strategický význam nekončí, lebo v roku 1944 sa viedol o hrad ďalší boj, tentokrát medzi nemeckým vojskom a partizánmi. Nemecké vojsko z výšin hradu dokázalo potlačiť partizánov, ktorí boli nútení ustúpiť. Strategická pozícia Starhradu je teda viac ako dôležitá pri kontrole Váhu. Len škoda, že sme ho nechali prísť do takéhoto stavu…

Povesť o hrade Starhrad hovorí o krásnej Marienke a jej milom Milkovi, majiteľovi Starhradu. Otec Marienky však sľúbil mladú devu majiteľovi hradu Strečno, Vladimírovi. Keďže Marienka stále ľúbila Milka, zo žiarlivosti ho Vladimír zabil. Láska mladej pani však pokračovala a chodila tajne plakať na hrob svojho milého. Aby ju nikto nespoznal, vždy si obliekla mužské šaty a na hrob chodila v noci. Zvesti o neznámom rytierovi, ktorý chodí k hrobu pána Starhradu sa doniesli až k Vladimírovi. Ten zo strachu pomsty nejakého Milkovho priateľa počkal v noci pri Milkovom hrobe a tajomného rytiera zabil. Keď zistil, že zabil svoju manželku, prekvapil sa. Podľa povesti do neho v ten moment udrel blesk a ráno našli poddaní len ohorené telo hradného pána Strečna.

Galéria

Last modified: 21. januára 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *