Zejmarská roklina patrí k najmenším roklinám v Slovenskom Raji, no určite nie je zanedbateľná. Obsahuje všetko, čo má správna roklina v raji mať – rebríky, neuveriteľné vodopády, lávky a hlavne krásne zákutia. Ak ste ju ešte nenavštívili, je načase plánovať cestu.
Náročnosť a dĺžka trasy
Zejmarská roklina nepatrí k tým ťažkým trasám v Slovenskom Raji, práveže by sme ju zaradili medzi kratšie a menej namáhavé trasy. To jej ale neuberá na príťažlivosti! Bezproblémovo sa dá zvládnuť za dve a pol hodinky, s lepším tempom aj skôr. Ohľadom náročnosti, treba rátať s typickými prvkami Slovenského Raja ako sú lávky, rebríky, stupačky a vodopády. Na jar sa môžete brodiť cez rozvodnené potôčiky, takže treba rátať s mokrým blatovým a šmykľavým terénom. V prípade, že beriete menšie deti, je dobré ich na určitých úsekoch strážiť, môže to byť pre ne náročnejšie.
Informácie o trase
Začneme v obci Dedinky pri vodnej nádrži Palcmanská Maša. Nájdete tu pomerne veľké parkovisko, odkiaľ vás turistický smerovník navedie na červenú trasu. Cesta po červenej turistickej značke bude najprv nezáživná, ťahá sa po poľnej cestičke hore nad obec a vyvedie vás na kopec, odkiaľ máte krásny výhľad na Palcmanskú Mašu. Nezľaknite sa, zatiaľ žiadne rebríky ani vodopády, len lúky, lesík a šľapák hore. Po pár minútach sa ale vyberiete smerom dole, prejdete okolo chatiek a po asfaltovej ceste sa dostanete k smerovníku, ktorý vám ukazuje, že nástup do Zejmarskej rokliny je na ľavej strane po modrej turistickej značke. Nemusíme pripomínať, že ako väčšina roklín v Slovenskom Raji, aj Zejmarská roklina je jednosmerná. Takže odbočka vľavo a modrá značka, začíname s nástupom do rokliny. Tu vám toho veľa neprezradím, tiesňavu si treba proste vychutnať 🙂 Dôležité je, že sa držíte modrej značky a pripravte sa na vodopády a rebríky, určite tu zvýšte opatrnosť, aby ste sa niekde nepošmykli. Koniec Zejmarskej rokliny spoznáte ľahko, trasa sa ukľudní, príde rovinatá lesná cesta a pred sebou v diaľke uvidíte chatku a oddychové miesto Geravy. Ak máte chuť sa občerstviť, zamierte priamo tam, ak ale chcete pokračovať, odbočte vľavo na zelenú turistickú trasu a po pár metroch stúpania začnete klesať popri starom lanovkovom vleku. Klesanie bude trošku prudkejšie, ale lesná cestička je krásne upravená, nie je sa kde stratiť. Práve táto zelená vás dovedie naspäť k Palcmanskej Maši a tu sa stačí držať vodnej plochy a ísť po ľavej strane. Počiatočný bod už nemôžete minúť…
Zaujímavosti
Na južnej strane národného parku Slovenský Raj sa skrýva možno menšia, ale určite nie zanedbateľná tiesňava – Zejmarská roklina. Túto krásnu prírodnú rezerváciu vytvoril potok, ktorý vyteká z planiny Geravy a tento potok tu vybudoval niekoľkostupňovú sústavu vodopádov. A práve vodopády a vytvorená tiesňava je to najkrajšie, čo tu môžete objaviť.
Už keď sme teda pri vodopádoch, nedá mi nespomenúť, že majú názov Nálepkove vodopády a tým, čo majú radi históriu to už napadlo. Tieto prírodné krásy sú pomenované podľa kapitána Jána Nálepku, hrdinu druhej svetovej vojny, ktorý pôsobil práve v osade Biele vody ako učiteľ. Najvyšší vodopád, na ktorý v Zejmarskej rokline narazíte je Nálepkov vodopád s výškou neuveriteľných 22,5 metra.
No naspäť k rokline. Ako som uviedol vyššie, je najkratšou roklinou Slovenského Raja a jej dĺžka je približne 800 metrov. Napriek jej krátkej dĺžke ju určite netreba vynechať, lebo očarujúce skalné útesy, nádherné vodopády a krásna krajina okolo vás určite chytí za srdce. Ak už ste navštívili Slovenský Raj nezabudnite sa tu zastaviť…
Galéria
Last modified: 13. júna 2019