Cesta z Vrátnej doliny na Veľký Kriváň nepatrí k najľahším výstupom, ale za výsledný výhľad to určite stojí. Spoznajte s nami najvyšší vrch Malej Fatry a vychutnajte si atmosféru tohto pohoria.

Náročnosť a dĺžka trasy

Áno, môžeme si povedať, že na Veľký Kriváň vedie z Vrátnej doliny lanovka. Avšak našim cieľom je trošku sa prejsť a nie sa vyvážať lanovkou hore dole. Preto zvolíme pešiu trasu popri lanovke. Napriek tomu, že trasa má len niečo pod štyri kilometre, nemôžeme povedať, že by patrila k ľahkým. Pripravte sa na strmý výstup. Musíte brať do úvahy, že sa pôjde proste stále hore. Je to síce vyčerpávajúce, avšak výsledok si vychutnáte podstatne viac, ako keď sa odveziete lanovkou.


Informácie o trase

Vrátnu dolinu azda nemusíme veľmi predstavovať, ale kto by nevedel, nachádza sa kúsok od Terchovej. Nachádza sa tu chata, z ktorej ide lanovka do Snilovského sedla. Vidíte ju? A vidíte cestu do lesa po zelenej turistickej značke smerom popri lanovke? Tak presne tade pôjdeme. Dlho dlho hore kopcom po zelenej turistickej značke. Prejdeme lesom, kde medzi stromami môžeme pozorovať šťastných “turistov” voziacich sa v lanovke a pokračujeme na otvorenom priestranstve. Po dlhšom čase (niečo cez dve hodiny) môžeme vidieť hornú stanicu lanovky v Snilovskom sedle. Tu meníme farbu na červenú a pokračujeme, ako inak, do kopca. Už je to len kúsok, takže zhruba pol hodinka na hranu Veľkého Kriváňa a odtiaľ pár minút na vrchol.

Vzdialenosť 3,4 km | Čas 3:10 hod | Stúpanie 997 m | Klesanie 34 m

Zaujímavosti

Vrátna dolina, alebo aj Vrátna, ako ju skrátene volajú je asi najväčšie stredisko turistiky v Malej Fatre. Nachádza sa asi 25 kilometrov od Žiliny a niečo cez tri kilometre od Terchovej. Z histórie vieme, že Vrátna dolina bola v minulosti navštevovaná hlavne botanikmi a zlatokopmi, ktorí prebádali oblasť hlavne okolo Veľkého Rozsutca. Spomenuli by sme aj to, že v roku 2014 došlo k rekordnému úhrnu zrážok, čo spôsobilo nesmierne majetkové škody na spodnej stanici lanovky a približne na 50 automobiloch.

Samotný Veľký Kriváň je najvyšší vrch pohoria Malá Fatra. S jeho nadmorskou výškou 1709 metra nepatrí k nijakým krpcom. Má lúčnatý vrch nad hranicou kosodreviny a poskytuje nádherný výhľad na všetky svetové strany.  Na západe vidno masív Sokolia, východ zas stráži hradba Bobot a Poludňové skaly. Severovýchod vám ponúkne výhľad na Rozsutce, prípadne Stoh.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *