Vedeli ste, že veterný mlyn v Holíči je jediný zachovaný takýto mlyn na Slovensku? Ak nie, tak neváhajte s návštevou, takýchto kuriozít u nás viac nenájdete.

Náročnosť a dĺžka trasy

K veternému mlynu sa viete dostať rôznymi spôsobmi. Niektorí uprednostňujú vlastný dopravný prostriedok, iní zas prechádzku príjemným lesíkom. Či zvolíte jedno alebo druhé, nebude vám to trvať dlho. Prechádzka lesom je približne na 25 minút a terén je nenáročný. Ideálne na jesenné prechádzky.


Informácie o trase

Holíč asi veľmi predstavovať nemusíme. Toto mestečko neďaleko Skalice je ľahko dostupné a pomerne známe. Cestnou na Trnovec môžete spozorovať chatovú oblasť a zalesnenú oblasť. Práve tu sa nachádza veterný mlyn. Či už pôjdete autom alebo pešo dovedú vás k nemu dobre umiestnené orientačné tabule. Jednoducho nenáročná prechádzka.

Vzdialenosť 998 m | Čas 00:30 hod | Stúpanie 54 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

A teraz prečo je to vlastne taká veľká kuriozita, veď vy možno vidíte obyčajný starý mlyn. Starý určite je, obyčajný ale ani zďaleka. Koncom 18. storočia bolo veľmi suché obdobie a tradičné vodné mlyny nedokázali mlieť múku. Začali sa teda stavať mlyny poháňané vetrom. Zo záznamov vieme, že podobných mlynov bolo v tejto lokalite viac, ostal ale iba jeden.

Kamenná stavba s kruhovým pôdorysom a troma podlažiami. Tento mlyn takzvaného holandského typu mal otočnú strechu, ktorú bolo možné prispôsobiť smeru vetra, aby plnil svoju funkciu za každých podmienok. A mlyn si plnil svoju povinnosť až do začiatku prvej svetovej vojny. Potom začal postupne chátrať až do roku 1970, kde sa ho chopilo miestne poľovnícke združenie. Žiaľ mechanizmus vnútri sa už zachrániť nepodarilo.

Dnes sa budova mlynu používa ako poľovnícka chata, z ktorej sa v okolí organizujú rôzne podujatia.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *