Veľký Rozsutec - Najkrajší vrch Malej Fatry

15562

Veľký Rozsutec

OkruhyStrednéStredné SlovenskoTúry

Veľký Rozsutec je považovaný za jeden z najkrajších vrchov Slovenska. Vyhľadávaný vrchol Malej Fatry patrí k najnavštevovanejším zo svojho okolia. Ak ste tam boli, viete prečo. Ak nie, urýchlene sa tam vyberte.

Náročnosť a dĺžka trasy

Môže sa zdať, že výstup nebude náročný keďže má výšku len 1 607 m n.m ale zdanie môže klamať. Z východiskového bodu je to vyše 1 000 m prevýšenie. Zo začiatku trasa nie je náročná, neskôr sa premení na krásnu popri prechode cez Jánošíkove Diery, až nakoniec samotný výstup na vrchol je náročný. Trvanie celej trasy sa oficiálne píše okolo 5,5 hod, ale dá sa to zvládnuť aj  rýchlejšie. Záleží od kondičky, tempa turistu a od dĺžky prestávok, ktoré robí. Dĺžka trasy je okolo 12 km.


Informácie o trase

Prvá časť túry z osady Štefanová na Podždiar vedie po trase náučného chodníka cez Jánošíkove diery, kde sú reťaze a rebríky. Od bufetu pri Podždiari sa pokračuje Hornými dierami až na sedlo Medzirosutce, ktoré aj v názve hovorí, že budete presne medzi bratmi Rozsutcami. Odtiaľ je to ešte dobrých 400 m prevýšenia. Samotný výstup na Veľký Rozsutec je náročný ale naozaj prekrásny.

Vzdialenosť 10,4 km | Čas 4:50 hod | Stúpanie 1107 m | Klesanie 1107 m

Zaujímavosti

Veľký Rozsutec je rozhodne jeden z najkrajších vrcholov Slovenska. Nachádza sa na severe Slovenska v Žilinskom kraji a patrí do pohoria Malej Fatry, ktoré je plné prekrásnych trás a prírodných unikátov. Jeho nadmorská výška – 1609 metra síce nepatrí k najvyšším, ale polohou a celkovým zjavom sa určite zapíše do prvej desiatky najkrajších. Jeho charakteristický rozorvaný zjav zbadáte už z diaľky. Vyskytujú sa tu endemické, vzácne a zriedkavé druhy flóry a fauny. Niektoré rastlinné spoločenstvá sú v rámci Slovenska unikátne. Žije tu asi 2000 druhov živočíchov, takmer všetky druhy chránených rastlín SR.

V minulosti sa tradovalo, že niečo zo svojich pokladov tu údajne ukryl aj Juraj Jánošík. Podľa povesti potom jednému murárovi prikázal, aby dieru zamuroval a osadil do nej železné vráta s mohutnou zámkou. Keďže murár bol vierolomný, nakoniec ho do skrýše zavreli aj s pokladom. Jeho duch ho vraj stráži dodnes.

Úsek sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – sedlo Medziholie je  každoročne uzavretý z dôvodu ochrany živočíchov a rastlín. Z tohto dôvodu je výstup na Veľký Rozsutec zakázaný v období od 1. marca do 15. júna.

Galéria

Last modified: 20. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *