Kto už prechádzal cez Terchovú a nezastavil sa pri nerezovej soche Juraja Jánošíka urobil chybu. Táto obrovská socha stráži rodisko známeho zbojníka a hrdinu.

Náročnosť a dĺžka trasy

Vzhľadom na fakt, že socha je ľahko dostupná z Terchovej, respektíve sa nachádza priamo v nej na kopci, nebudeme sa náročnosti ani dĺžke trasy moc venovať.


Informácie o trase

Kúsok od Žiliny sa nachádza slávna obec Terchová. Ak ste majiteľom vlastného vozidla a odbočíte na prvej vážnejšie vyzerajúcej križovatke vpravo, zbadáte pred sebou dve veci – obrovskú nerezovú sochu a parkovisko so suvenírmi. Nás ale zaujíma tá socha. Naozaj sa nedá minúť a nie je možné si ju nevšimnúť.

Vzdialenosť 254 m | Čas 00:10 hod | Stúpanie 15 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Terchová, rodisko Juraja Jánošíka. Táto obec je asi každému turistovi či výletníkovi dobre známa. V jej bezprostrednom okolí sa nachádza plno krásnych zákutí. My sa ale pozrieme na do očí bijúcu sochu Juraja Jánošíka.

Smerom do Vrátnej doliny sa na ľavej strane na menšom vŕšku vypína obrovská nerezová socha. Práve tu postavili Terchovčania monumentálny pamätník ich rodákovi – Jurajovi Jánošíkovi. Postavil ju akademický sochár Ján Kulich a je zhotovená z oceľového plechu. Jej výška je krásnych sedem a pol metra a Terchovú stráži od roku 1988. Socha bola odhalená na počesť 300. výročia Jánošíkovho narodenia počas tradičných Jánošíkových dní.

Napriek tomu, že život najslávnejšieho slovenského zbojníka je prepletený rôznymi legendami, je nepochybne postavou slovenských dejín. Narodil sa v roku 1688 na úpätí Malej Fatry práve v obci Terchová. A práve táto slávna osobnosť má krásnu nadživotnú sochu. Už ste ju navštívili?

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *