Na Slovensku máme ďalšiu z kuriozít svetových rozmerov. Silická ľadnica je najnižšie položená ľadová jaskyňa na svete! A nielen to..

Náročnosť a dĺžka trasy

Výlet k Silickej ľadnici by sme kľudne označili za príjemnú prechádzku. Žiadna veľká náročnosť, žiadne krkolomné prevýšenie, ani dĺžka trasy. Proste príjemná prechádzka lesíkom. Schody pri samotnej jaskyni sú z dôvodu prítomnej vlhkosti šmykľavejšie, takže pri samotnej jaskyni zvýšte trošku opatrnosť. Každopádne výlet k Silickej ľadnici odporúčame všetkým, bez ohľadu na to, či patríte k starším, alebo rodinkám s deťmi. Silická ľadnica sa proste oplatí navštíviť!  


Informácie o trase

Výlet začneme vo východoslovenskej obci Silica, nachádzajúcej sa kúsok od Rožňavy. Tu máme na výber dve možnosti – buď ideme vlastným autom, kde je kúsok od obce vybudované malinké parkovisko s altánkom, alebo pomocou hromadnej dopravy vystúpime v centre obce a vyberieme sa odtiaľ. Z praktického hľadiska je úplne jedno, ktorou trasou sa vyberiete, lebo obe sú podobne dlhé a nenáročné. A vždy sa držíme práve žtej turistickej značky. Trasa k ľadnici je vďaka obci krásne vyznačená a nie je sa kde stratiť. A keďže sa jedná o najnižšie položenú ľadovú jaskyňu, vaše kroky povedú prevažne smerom dole.

Vzdialenosť 1,7 km | Čas 0:35 hod | Stúpanie 10 m | Klesanie 24 m

Zaujímavosti

Úvodom prezradíme, že Silická ľadnica je najnižšie položená ľadová jaskyňa na svete. Nachádza sa v nadmorskej výške 503 metrov a je to vlastne zľadnená priepasť, ktorá vznikla prepadnutím stropu podzemného dómu pred asi 2000 rokmi. Jaskyňa je voľne prístupná verejnosti, avšak iba po značených chodníkoch. Pohyb mimo týchto chodníkov je v okolí jaskyne prísne zakázaný a nebezpečný.

A prečo vlastne ľadnica? V skratke bez odborných výrazov sa v tejto chladnej jaskyni v zime nahromadí studený vzduch, ktorý sa drží dole. Na jar a v lete do jaskyne presakuje voda, stretáva sa z chladným vzduchom a mrzne. Čo znamená, že v Silickej ľadnici narazíte na ľadové útvary aj napríklad v strede leta. Pre svoju mimoriadnu hodnotu bola vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku a preto dúfame, že Silickú ľadnicu ani jej okolie nebudete poškodzovať. Ako zaujímavosť ešte uvedieme, že jaskyňa je súčasťou Silicko-gombaseckého jaskynného systému, pričom samotná jaskyňa je dlhá viac ako kilometer a hlboká cez sto metrov.

Galéria

Last modified: 12. mája 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *