Priznajte sa, kto z vás vedel, že aj na Slovensku máme šikmú vežu ako je v Pise? Možno trošku menšiu ale máme! Poďme si ju teda predstaviť!

Náročnosť a dĺžka trasy

Túto pasáž môžeme vynechať, lebo či už z auta alebo autobusu je veža na pár krokov. Preto odporúčame túto kuriozitku navštíviť len ako doplnok výletu, prípadne ak prechádzate cez obec Vrbové.


Informácie o trase

Mestečko Vrbové nájdete pomerne ľahko, vyberiete sa smerom na Piešťany a z diaľnice presne na opačnú stranu. Nemôžete ho minúť. V obci stále rovno, až kým na ľavej strane neuvidíte kostol a samotnú vežu. Poradíme vám, že je to na križovatke.

Vzdialenosť 142 m | Čas 00:05 hod | Stúpanie 3 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Oproti Piešťanom sa nachádza menšie mestečko Vrbové. Práve pre toto mestečko je charakteristická asi najznámejšia šikmá veža na Slovensku. Aj keď to voľným okom ťažšie rozoznať jej vrch je v porovnaní so základom naklonený o 99 cm. Aj vďaka tomuto ju prezývajú aj “slovenskou Pisou”. Táto veža je vlastne zvonica, ktorá stojí vedľa Kostola sv. Martina. Postavili ju v 19. storočí a viaže sa k nej aj pomerne vtipná povesť.

Zvonicu v roku 1930 zasiahli silné dažde, ktoré v kombinácii so slabými základmi spôsobili to, že sa začala nakláňať. Ale nebojte sa, v roku 1931 bola zaistená betónovými injektážami a drží pevne. Domáci pre túto kuriozitu vymysleli trefnú povesť, ktorá hovorí, že na koho raz tá veža padne, toho dočista zabije. Uznajte sami, niečo pravdy na tom asi bude.

Ak náhodou prechádzate okolo, určite si pár minút na túto netradičnú stavbu nájdite. Šikmá veža sa na Slovensku nevidí každý deň, aj keď pri stavbách ako Apollo biznis centrum alebo bytový komplex 3nity, ktorý sa zrútil v roku 2012 si človek nikdy nie je istý…

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *