Ďalšia typická zrúcanina? Ale kďeže, skalný hrad Sloup je totiž vytesaný do skaly. Aj dnes tu môžete sledovať prepracované chodby a iné krásne zákutia tohto čarovného miesta nadýchaného históriou. Tak na čo ešte čakáte?
Náročnosť a dĺžka trasy
Skalný hrad Sloup je dokonalým miestom na návštevu s rodinou. Vzhľadom na parkovisko priamo pod hradom je cesta k hradu krátka a jednoduchá – stačí prekonať pár schodov. Prehliadku hradu si každý rieši na vlastné triko, avšak o to zaujímavejšia samotná prehliadka je. Návštevu skalného hradu Sloup odporúčame úplne všetkým bez ohľadu na vek alebo kondíciu.
Informácie o trase
Nájsť tento hrad vôbec nie je náročné. Neďaleko známeho českého mesta Česká Lípa sa vyvyšuje nad malebnú dedinku táto neuveriteľná skalná zrúcanina. Nájsť ju vieme podľa nespočetných smerových tabúľ, prípadne samotný hrad pozná každá navigácia. Hneď pod hradom sa rozprestiera platené parkovisko, ktoré je taktiež na miestne pomery ťažšké prehliadnuť. Od parkoviska mierite priamo k hradu, kde prekonáte zopár schodov a ocitnete sa na mieste, kde si treba zakúpiť vstupy. Treba si ustrážiť otváracie hodiny, ktoré sú približne od 9-tej do 17-tej hodiny.
Zaujímavosti
Ako sme uviedli vyššie, jedná sa o hrad, ktorý bol vytesaný do skaly. O tom, že sa jedná o azda najpôsobivejší hrad v Lužických horách ani nebudeme pochybovať. Zabrdneme do histórie, ktorá nám hovorí, že samotný hrad bol postavený pravdepodobne v 13. storočí, kde ho vystriedalo zopár rodov. Na konci husitských bojov sa na hrade usadil lúpežný rytier Mikuláš Pancíř zo Smojna, pričom práve z tohto hradu organizoval svoje lúpežné výpady na okolité mestá. Tie si to nedali len tak a odpovedali odvetným útokom, no napriek tomu hrad dobytý nebol až do roku 1445, kde pán hradu sľúbil, že dobytý a vypálený hrad už neobnoví. Vojská odišli a hradný pán do troch rokov skalný hrad Sloup obnovil a pokračoval vo svojich lúpežných výpravách. Od tej doby hrad odolával až do roku 1639, ked bol zničený švédskymi vojskami počas tridsaťročnej vojny. Od tej doby hrad obnovený nebol a chátral. Na hrade sa nachádza aj jedna socha, ktorá sa nedá prehliadnuť. Tá patrí pustovníkovi Samuelovi Gornerovi, miestnemu výrobcovi optických čočiek a okuliarov, ktorý sa na hrade usadil okolo roku 1735.
No dosť histórie, poďme k hradu samotnému. Skalný hrad Sloup je vytesaný na skale s výškou sto metrov a šírkou 60 metrov. Aj dnes tu nájdete neuveriteľné množstvo vytesaných priestorov, ktoré majú priam romantický nádych. A to nehovoríme o hladomorni alebo hradnej kaplnke. Proste a jednoducho – Skalný hrad Sloup proste musíte navštíviť.
Galéria
Last modified: 2. októbra 2019