Najväčším vodopádom Západných Tatier je bezpochyby Roháčsky vodopád. Tento vyše 20 metrový skvost zdobí krásne pohorie na Orave. A že za návštevu určite stojí asi nemusíme spomínať…

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasa na Roháčsky vodopád je možno trošku nepríjemná vzhľadom na stúpanie, ale jej výhodou je, že nie je moc dlhá. Skombinovať sa dá s Roháčskymi plesami, prípadne nejakým vrchom Západných Tatier. Náročnosť prihliadnuc na dĺžku trasy zvolíme trošku ťažšiu, avšak si myslím, že to hravo zvládnu aj deti, prípadne tí starší.


Informácie o trase

Pýtate sa, ako na Roháčsky vodopád? Pomerne jednoducho, aj keď si budete musieť kúsok odšliapať. Začíname na parkovisku Pod Spálenou, ktorá sa nachádza pri chate Zverovka vedľa obce Zuberec. Pri smerovníku je platené parkovisko, zaparkovať sa však dá aj bez uhradenia danej taxy, avšak miesto si budete musieť nájsť a rozdiel metrov odkráčať. Pre tých zdatnejších môžeme odporučiť pešiu trasu priamo zo Zuberca. Z plateného parkoviska je to po zelenej značke hore po drevenom mostíku, od inakade sa proste musíte dostať na rázcestie Šindľovec. Zo spomínaného rázcestia sa vydáme hore asfaltovou cestou po červenej tutistickej značke. Tá nás zavedie až k rozcestníku Adamcuľa, kde zmeníme farbu na modrú. Cesta od Šindľovca na Adamcuľu sa dá zvládnuť za približne hodinku. Ako som spomínal – modrá značka a odbočka vpravo mierne dole kopcom stále po asfaltke. Tá časom skončí a my pokračujeme ďalej po modrej do lesa, kde prichádza ďalšie stúpanie, ktoré je už strmšie. Toto stúpanie však potrvá len okolo trištvrte hodiny k odbočke na Roháčsky vodopád. Prejdeme dreveným mostíkom, spravíme pár krokov dole a sme tam. Tak čo, oplatil sa tento výlet?

Vzdialenosť 3,2 km | Čas 1:30 hod | Stúpanie 299 m | Klesanie 23 m

Zaujímavosti

Roháčsky vodopád sa nachádza približne 12 kilometrov východne od obce Zuberec. Tento mohutný oravský vodný tok sa týči vo výške 1340 m.n.m. a za jednu sekundu ním pretečie približne 900 litrov vody. Vytvára ho Studený potok, ktorý ho rozdeľuje prakticky na dva – Vyšný a Nižný Roháčsky vodopád. Napriek tomu ho vo väčšine máp a článkoch nájdete uvádzaný ako celok. Práve Vyšný Roháčsky vodopád máte možnosť vidieť aj s jeho nádhernou výškou 23 metrov. Ten Nižný je kaskádového tvaru a nevedie k nemu žiadna oficiálna trasa.

Kto bol pri tomto vodopáde, určite vie, že prechádzka k nemu určite zaujme. A kto nebol, mali by ste začať plánovať cestu.

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *