Prečítajte si náš tip na výlet do jednej z najkrajších dolín na Slovensku. Krásne skaly, vodopády, vyhliadky aj vodné mlyny na jednom mieste.

Náročnosť a dĺžka trasy

Túto trasu sme dokázali prejsť za približne dve hodinky s menšími zástavkami na fotenie. Nie je to nič extra náročné, len sa treba pripraviť na výstup hore a potom podobnú cestu dole. Zvládnuť sa to dá bezproblémovo v každom počasí, my sme boli napríklad za dažďa. Určite cesta trošku potrápi, ale nebudete ľutovať!


Informácie o trase

Zaparkovali sme na konci dedinky Kvačany, kde je vybudované akési provizorné parkovisko, dokonca aj s možnosťou opekania, keďže je tam altánok a ohnisko. Vybrali sme sa po červenej turistickej značke smerom do lesa. Pred nami sa zjavil menej príjemný rozdýchavací kopček a tak sme začali šliapať smerom hore. Táto časť bola trošku nepríjemná, ale ponúkla dve možnosti vybudovanej vyhliadky na okolité hory. Prekvapila nás Jánošíková hlava, ktorú máte možnosť vidieť na ľavej strane, či už pomedzi stromy alebo z už spomenutých drevených vyhliadok. Po vyšliapaní na samý vrch sme sa museli stále pridŕžať červenej značky, ktorá je ale dosť dobre viditeľná. Nasledovala cesta dole. Tu sa niekedy pýtam, prečo človek musí vyšliapať hore, aby išiel na konci zase dole, ale pri pohľade na okolitú krajinu si sám odpovedám. Pri ceste dole sme odbočili na Oblazy, popozerali sme si Ráztocký vodopád a pobrali sa do dediny Veľké Borové. Asi by som ešte spomenul, že si dávajte pozor a na rázcestí Oblazy zmeňte farbu na modrú, inak sa dostanete úplne inde a budete sa musieť vracať ako my. Pokiaľ ste išli autom ako my, už len z Veľkého Borového naspäť do Kvačian na parkovisko, čo je ďalšia cca hodinka navyše. Alebo sa môžte vrátiť naspäť rovnakou trasou, ale to je nuda.

Vzdialenosť 4,3 km | Čas 2:10 hod | Stúpanie 494 m | Klesanie 334 m

Zaujímavosti

Zaujímavostí o tejto nádhernej doline je mnoho. Asi netreba spomínať, že Kvačianska dolina patrí k najkrajším dolinám v tejto oblasti. Z drevených vyhliadok môžte pozorovať svet okolo seba, ale aj pod sebou. Taktiež je tam už spomenutá Jánošíkova hlava. Jedná sa o skalu v tvare hlavy s jasne viditeľnými očami, nosom a ústami. Počas upršaných dní táto skala dokonca plače, čo sme mali možnosť vidieť na vlastné oči. Moja trasa vám ukáže aj vodné mlyny – Oblazy, ktoré sú niečo neskutočné. Zabudnuté vodné mlyny obklopené horami, kde sa dodnes snažia žiť ako za dávnych čias. Inými slovami, čo si nevyprodukujú sami, to nemajú. Vytvorili si dokonca vodou poháňanú pílu na drevo a vodný mlyn, ktorý slúži ako vlastná malá elektráreň. Niečo neskutočné!

Ráztocký vodopád je ďalším v poradí, prečo túto trasu prejsť osobne. Nie je síce najvyšší, ale v obklopení hôr a lesov je tento vodopád priam nádherný. Keby nebolo toho rebríka pri ňom, povedali by ste, že sem ešte nezasiahla ľudská ruka. Za upršaných dní je hneď pod vodopádom naplnené malé jazierko, čo ešte zdokonaluje toto krásne miesto.

Nádherná trasa s ešte krajšími prírodnými úkazmi. Neseďte doma a utekajte sa tam popozerať, určite to neoľutujete!

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

6 Responses to " Kvačianskou dolinou "

 1. jana píše:

  Dobrý deň,

  cez víkend sa chystáme na trasu kvačany – Mlyny oblazy, myslíte, že s kočíkom sa dá tadiaľ prejsť.

  Ďakujem za odpoveď

 2. Daniela Bukovská píše:

  Dobrý deň prajem. Chystáme sa do Kvačianskej doliny. Je nás 50 seniorov . Mám otázku, nakoľko trasu zvládneme. ďakujem

 3. Lukas píše:

  “Pokiaľ ste išli autom ako my, už len z Veľkého Borového naspäť do Kvačian na parkovisko, čo je ďalšia cca hodinka navyše. Alebo sa môžte vrátiť naspäť rovnakou trasou, ale to je nuda.”

  Prosím vás a ako sa z Veľkého Boroveho dá dostať do Kvacian inak ako naspäť rovnakou cestou a ešte k tomu za hodinu? Pozerám mapy a inú cestu nevidím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *