Krásnohorská jaskyňa ponúka netradičnú prehliadku s pocitom pravého jaskyniara. Za pomoci overalu, prilby a čelovky sa budete predierať vnútrom tejto krásnej vyzdobenej jaskyne, pričom na jej konci vás čaká rarita svetového rozmeru.

Náročnosť a dĺžka trasy

Ku Krásnohorskej jaskyni sa dá dostať pomerne jednoducho, jedná sa o ľahkú príjemnú prechádzku lesíkom. To zvládne naozaj každý. Čo však môže byť trošku náročnejšie je samotná prehliadka jaskyne. Pýtate sa prečo? Lebo prehliadka Krásnohorskej jaskyne je netradičnou prehliadkou – dostanete čelovku, overál, prilbu a hybaj ho do jaskynného systému. Toto by sme neodporúčali fyzicky menej zdatným, prípadne obéznejším osobám a radšej ani malým deťom. Nemôžeme povedať, že by vás prehliadka jaskyne vyslovene vyčerpala alebo zapotila, avšak niektoré miesta a úseky môžu byť náročnejšie. Nezabudnite na lepšiu obuv a možno príde vhod aj trošku teplejšie oblečenie. Informácie o trase

Na úvod odporúčanie – nesmerujte priamo k jaskyni! Jednak by to bolo zbytočné a na prehliadku by ste sa aj tak nedostali. Prehliadka jaskyne totiž začína v penzióne Jozefína v obci Krásnohorská Dlhá Lúka. Práve v tomto mieste majú sprievodcovia jaskyne svoju (nazvime to) kanceláriu a od tohto miesta začína prehliadka. V areáli penziónu je menšie platené parkovisko, na ktoré sa dostanete cez mostík nad potokom. Ak by ste sa chceli vyhnúť tomuto plateniu, zaparkujte niekde v obci a zvyšok sa prejdite. V areáli penziónu Jozefína je dôležité sa nahlásiť na vstup, dokonca odporúčame si vopred zatelefonovať a rezervovať si vstupy. Po zakúpení vstupu, ktorý sa pohybuje okolo 10 eur na dospelú osobu budete vyzbrojení jaskyniarskou výbavou a následne nasmerovaní na príjemnú prechádzku lesom k jaskyni. Nestrácajte nádej, prechádzka trvá asi pol hodinku a je skutočne nenáročná.

Vzdialenosť 3 km | Čas 1:00 hod | Stúpanie 89 m | Klesanie 97 m

Zaujímavosti

Krásnohorská jaskyňa je na Slovensku unikát a je zapísaná v zozname UNESCO. Nachádza sa v Slovenskom Krase a patrí k netradičným jaskyniam. To znamená, že vás nečaká žiadna nudná prehliadka, ale zažijete jaskyniarstvo na vlastnej koži. A to so všetkým, čo k tomu patrí! 

V súčasnosti je známych 1556 metrov tohto jaskynného systému, no sprístupnená časť tvorí približne 450 metrov. Nebuďte ale sklamaní, tých 450 metrov si riadne užijete. Je treba spomenúť, že teplota v jaskyni je okolo 9 stupňov celzia a to po celý rok. Prehliadka jaskyne vás prevedie cez tenké úžľabiny, drevené lávky aj lanový most, takže zvýšte opatrnosť, aby ste sa nečakane neocitli v studenom jazierku. Ohľadne samotnej prehliadky veľa prezrádzať nebudeme, to si proste musíte vychutnať a zažiť na vlastnej koži. Čo vám ale prezradíme je, že na konci tohto jaskynného systému vás čaká Kvapeľ rožnavkých jaskyniarov. Práve tento kvapeľ je gigantický krasový útvar s neuveriteľnou výškou 32,6 metra patrí k najväčším sinitrovým útvarom na svete. Okrem toho vás čaká ešte veľa krasových útvarov a hlavne zážitkov, pre ktoré je táto jaskyňa vyhľadávaným cieľom. Aj keď sú prehliadky pomerne v krátkom rozmedzí, návšteva tejto jaskyne vo vás zanechá nezabudnuteľný zážitok.

Galéria

Last modified: 18. septembra 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *