Ferratou na výhľad Höllentalaussicht, to je nevšedný zážitok! Turistika, rebríky, ferraty a nádherné výhľady na rakúske Alpy, to všetko ponúka táto trasa. Samozrejme nie zadarmo, budete si to musieť odmakať 🙂

Náročnosť a dĺžka trasy

Nebudeme si klamať, ľahká trasa to nie je. Odporúčam, aby deti a kondične slabší ostali tentokrát doma, prípadne zvolili iný výlet. A to isté platí aj o ľuďoch so strachom z výšiek. Ak vás ani toto neodradilo, máte chuť na zaberák, nezastavia vás rebríky a zaistené lezecké trasy a milujete krásne výhľady, tento článok je pre vás! Aby sme boli v obraze, za necelých šesť kilometrov je potrebné vystúpať 1600 metrov, čo nie je vôbec sranda. Z časového hľadiska prejdete zhruba kilometer za hodinu, čo značí pomerne náročnú trasu. Našťastie značnú časť aj leziete, takže to nebude len pešia turistika. Ferraty sú tu náročné na úrovni A/B, čo znamená ľahšie lezenie. Ak máte radi dlhšie túry s lezením a adrenalínom, ktoré nie sú stereotypné, toto sa vám bude páčiť…Informácie o trase

Úvodom by sme radi spomenuli, že táto trasa nie je typicky turisticky značená. Ak ste zvyknutí na slovenské značenie turistických trás, tu môžete mať menší problém s orientáciou. Ale pri zvýšenej pozornosti to určite zvládnete. Poďme na to!

Akýmsi východiskovým bodom je parkovisko na Höllental-Strasse. Toto parkovisko moc v navigácii nenájdete, avšak nájdete parkovisko pre vstup do rokliny Weichtalklamm. Takže zadáme do navigácie “Weichtalklamm, parkovisko” a vydáme sa do pohoria Rax v rakúskych Alpách. Keď vás navigácia dovedie na dané parkovisko, neodbočte z hlavnej cesty na parkovisko, ale choďte na to následovné. Spoznáte ho ľahko, je menšie a tesne za ním je vjazd do tunela. Toto je náš východiskový bod, z ktorého budeme vyrážať. Na druhej strane cesty je turistický smerovník a tak isto nástup na našu turistickú trasu. Vydáme sa po žltej značke vpravo akoby smerom k tunelu. Trasa je už na začiatok miestami šmykľavá, ale zatiaľ nič hrozivé. Turistická trasa nás dovedie k obrovskému strmému schodisku, takže prvé prevýšenie prekonáme pomerne ľahko. Za schodami sa držíme červenej značky, odkryjú sa nám prvé výhľady a cesta sa nám rozšíri. Značenie je tu dosť nejasné a miestami sa stráca. Tu upozorníme, že červená farba na kameni, ktorá pôsobí ako kvapka farby, je vlastne turistické značenie trasy. Držíme sa pritom stále trasy, ktorá vedie rovno hore, žiadne odbočky. Táto cesta nás dovedie k akejsi križovatke trás, kde cesta vpravo ide kamennou roklinou, ktorá pôsobí ako vyschnutý potok. Tesne pri nej sa nachádza lesná úzka cestička, tá je teraz naša, takže lesno kamenistou úzkou cestičkou. Farba sa nám pritom zmenila na modrú. Stúpame vyššie až kým nevyjdeme z lesa, pričom na ľavej strane na skalnom brale už by ste mali vidieť rebríky. Tade naša trasa pokračuje, víta vás ferrata Alpenverein-Steig. Prelezieme kovové pokrútené rebríky, miestami nás čaká oceľové lano, kde je dobré sa istiť. Už sme v nejakej tej výške a verte, že pod vami sa medzičasom objavila nepekná priepasť. Od momentu, keď sme narazili na rebríky nás naviguje len vyšliapaná cestička, oceľové lano, prípadne samotné rebríky. Nikde inde odbočka nie je, takže cesta priamo hore cez Alpenverein-Steig. Turistické značenie tu dosť zlyháva, každopádne vás smeruje modrá značka, ktorá sa vyskytuje prakticky všade tam, kde by ste ju nečakali – na zemi, na kameňoch a podobne. Alpenverein-Steig vás prevedie cez skalné bralo Grossen Höllental, prevedie vás zmesou pešej turistiky, lezenia a občas zmätenej orientácie. Pamätajte si, že ak neviete kade, skúste nájsť vyšliapané stopy turistov a v tom smere sa určite nejaká skrytá turistická modrá značka nachádza. Táto zmätená ferrata vás bude ťahať po skalách pomerne dlhú dobu. Cestou si užijete krásne výhľady a s trochou šťastia aj prítomnosť kamzíkov. Keď už si budete myslieť, že ste museli zle odbočiť, všimnete si nad vami drevené zábradlie, ktoré označuje vyhliadkovú plošinu Höllentalaussicht. Tak už len pár metrov a ste hore!

Vzdialenosť 5,9 km | Čas 5:50 hod | Stúpanie 1609 m | Klesanie 627 m

Zaujímavosti

Ak hľadáte trošku vyššie hory v susednom Rakúsku, asi najbližšie pohorie vhodné na výlety sú samozrejme Alpy. Konkrétne takzvané Raxalpen, teda pohorie Rax. Práve Rax sa vyznačuje vápencovými skalnými plošinami so strmými svahmi a neskutočnými výhľadmi. V tejto časti Álp nenájdete možno najvyššie vrchy, avšak vrchy, ktoré dosahujú nadmorskú výšku do 2007 metrov na krásne zážitkové turistiky určite postačujú. Práve Raxalpen si pripisuje prvenstvo v podobe rodného miesta Viedeňskej Alpskej školy. Vďaka svojej polohe a hlavne strmým svahom je toto pohorie vyhľadávaným cieľom mnohých horolezcov, ktorí si tu určite prídu na to svoje.

Poďme sa ale pozrieť na náš cieľ cesty – Höllentalaussicht. Höllentalaussicht je vrcholová vyhliadková plošina v pohorí Rax. A nie len tak hocijaká. S nadmorskou výškou 1610 metrov síce nepatrí medzi tunajších velikánov, ale ponúka neuveriteľný výhľad na celé údolie Grossen Höllental, prípadne na obľúbený vrch Schneeberg. Na túto vyhliadkovú plošinu sa dá dostať z viacerých možností, ale my sme zvolili tú najzaujímavejšiu – pomocou via ferraty. Pre bližšie informácie o tom, čo je via ferrata si prečítajte náš ďalší článok. Ako sme uviedli vyššie, trasa nie je jednoduchá, ale skalný výbežok Höllentalaussicht si jednoducho zamilujete.

Trasa na samotnú vyhliadku ale nebude jednoduchá. Čakajú na vás kovové rebríky, ktoré vás prevedú popri skalnom brale. Neskôr prídu zabezpečené lezecké trasy, opäť rebríky, znova nejaké tie zaistené horské trasy a potom budete hore. Ak máte radi vysokohorskú turistiku a chcete si užiť krásny dlhší náročnejší výlet, toto je presne ten tip pre vás.

Galéria

Last modified: 7. januára 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *