Odhaľte záhadu tajomného kostola na Orave! Spoznajte zrúcaninu kostola sv. Kozmu a Damiána, ktorá je mnohými označovaná ako tajomný kostol. Prečo ale tajomný?

Náročnosť a dĺžka trasy

Dostať sa na túto tajomnú zrúcaninu kostola v Sedliackej Dubovej je nenáročné a pomerne ľahké. Vzhľadom na to, že sa kostol nachádza prakticky nad obcou, je prístup k nemu nenáročný. Hravo to zvládnu za pár minút aj deti, ktoré možno zaujme tento historický objekt.


Informácie o trase

Obec Sedliacka Dubová sa nachádza medzi Tvrdošínom a Dolným Kubínom. Už pri prejazde touto malebnou dedinkou sa na vás z výšky pozerá zrúcanina kostola sv. Kozmu a Damiána, ktorá je voľne viditeľná z diaľky. Ideálne je odparkovať pri úrade, odkiaľ sa vaše kroky uberú už len kúsok hore kopcom a potom neznačenou trasou cez lúku priamo k zrúcanine. Našťastie je kostol voľne viditeľný, takže trasu k nemu si viac menej určujete sami. Oficiálna prístupová cesta k tomuto kostolu totiž značená nie je.

<
Vzdialenosť 375 m | Čas 00:10 hod | Stúpanie 32 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Zrúcanina kostola sv. Kozmu a Damiána v Sedliackej Dubovej je zaujímavosť sama o sebe. Tento dávny kostolík je mnohými označovaný za tajomný, prečo je to ale tak? Na začiatok si uvedieme, že z jeho histórie toho vieme pomerne veľa. Prvé zmienky o kostole siahajú až do roku 1397, v tom čase ešte ako drevený kostol slúžiaci obyvateľom viacerých dedín naokolo. Až v roku 1625 bol kostol zrekonštruovaný, postavili sa múry a veža, ktorej múry sa zachovali do dnešného dňa. Čo ale viedlo k jeho zániku a zmene na ruinu? Asi vás sklameme, ale nie je to žiadna nadľudská sila, skôr ľudská hlúposť. V roku 1880 sa rozhodli v obci postaviť novú kaplnku. Vzhľadom na vtedajšie zákony nemohli byť v dedine dva kostoly a tak sa občania rozhodli strhnúť strechu starobylého kostola a odniesť z neho oltár. To bol začiatok jeho konca, keďže od tej doby už len pustol.

Nenašli ste v celom príbehu tajomstvo? Ono to nie je preto, že by ste nepozorne čítali, ale skôr kvôli tomu, že niektoré veci sa preceňujú. Zrúcanina kostola sv. Kozmu a Damiána je len zrúcaninou kostola. Ale nebuďte sklamaní, je to nádherné miesto na výlet! Starobylé múry, nádych lesa a fotografická krása si náš obdiv zaslúži aj bez rúška tajomstva.

Galéria

Last modified: 29. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *