Zlenice sú jednoznačný dôkaz o tom, že aj malá zrúcanina hradu môže byť zaujímavá. Malý hrad schovaný v lese s nádherným dreveným mostíkom má očarujúcu atmosféru, ktorú ocenia určite všetci. Navyše je ľahko dostupný, čo z tohto výletu robí príjemnú prechádzku pre celú rodinu.

Náročnosť a dĺžka trasy

Na zrúcaninu hradu Zlenice sa dostatene bez akýchkoľvek problémov. Cesta k nemu je jednoduchá a dala by sa nazvať príjemnou prechádzkou. Navyše výstup k hradu trvá len pár minút, cestou je miestny bufet, takže napríklad na takú nedeľnú prechádzku je to ideálne miesto. Výlet na hrad Zlenice je vhodný pre všetky vekové kategórie, určite poteší aj tých najmenších. Samotný vstup na hrad je zdarma a keďže sa jedná o zrúcaninu hradu, je možný celoročne.  Informácie o trase

Presunieme sa pod hlavné mesto Českej Republiky, pod Prahu. Neďaleko sa nachádza obec s názvom Čtyřkoly, kde začneme dnešnú prechádzku. Po červenej turistickej značke sa prejdeme cez dedinku, následne pôjdeme poľnou cestičkou. O pár minút sa pred nami objaví drevený mostík cez potok Mníchovka, ktorý nám nenápadne napovie, že už sme skoro pri zrúcanine Zlenice. Pár metrov za potokom je miestny bufet a práve k nemu budú viezť naše kroky. Nie, nejdeme na pivko, aj keď zastaviť sa tu samozrejme môžete. Prejdeme okolo bufetu a konečne začneme stúpať do zalesnenej časti. Ani sa nestihnete zadýchať a zrúcanina hradu Zlenice je priamo pred vašimi očami, pár metrov za bufetom. Tak na čo čakáte? Zobrať deti a rýchlo objavovať históriu tohto miesta.

Vzdialenosť 2,1 km | Čas 0:35 hod | Stúpanie 38 m | Klesanie 12 m

Zaujímavosti

Hrad Zlenice tiež ľudovo označujú ako Hláska alebo Senohrab. Jedná sa však o to isté miesto, o zrúcaninu hradu nad sútokom potoka Míchovka s riekou Sázavou. Jeho vznik je odhadovaný na koniec 13. storočia a pôvodne slúžil ako sídlo šľachtického rodu zo Zleníc. Z histórie vieme, že hrad mal opevnenie, predhradie a stajne so sýpkami. Bol prístupný len po padajúcom moste a to z dvoch strán práve vďaka potoku. Avšak ani tento hrad neunikol svojmu osudu, keď bol v roku 1465 zbúraný a opustený. Do dnešného dňa sa zachovali len zvyšky vežového paláca, ktorý bol kedysi hradnou dominantou. Návštevníkov poteší nový drevený most, ktorý zlepšil prístup do hradu a je navyše neuveriteľne fotogenický. Práve tento drevený most bol v roku 2014 ocenený ako najlepšie tesárske dielo. Celkovo hrad pôsobí tajomne a romanticky. Nepatrí medzi velikánov, no svojou atmosférou určite očarí nejedného návštevníka.

Galéria

Last modified: 23. februára 2020

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *