Hľadáte príjemné miesto na výlet s rodinou, prípadne piknik pri historickej pamiatke? Zrúcanina hradu Hrušov je na tento účel ako stvorená a privíta vás s krásnym nádychom prírody spojenej s históriou.

Náročnosť a dĺžka trasy

K hradu Hrušov sa dostanete aj s minimálnou kondičkou, dokonca sa tam dá výjsť s kočíkom s malinkým dieťatkom. Trasa je nenáročná, časovo zhruba na polhodinku od parkoviska a na jej konci na vás čaká krásna zrúcanina starobylého hradu. Určite tento výlet odporúčame všetkým vekovým kategóriam, či dokonca rodinkám s deťmi, keďže miesto okolo hradu je ideálnym aj na menší piknik. Vstupné na hrad sa neplatí a zrúcanina je dostupná celoročne.  


Informácie o trase

Na ceste z Topoľčianok do obce Skýcov sa nachádza menšie nenápadné parkovisko na pravej strane cesty. Práve z tohto parkoviska vedie červená turistická značka, vybrať si však môžete obtiažnosť cesty. Inými slovami, viete sa vybrať po asfaltovej cestičke, čo je dlhšia ale príjemnejšia trasa, alebo to priamo z parkoviska “seknete” po červenej hore lesom. Obe cesty sa spájajú v tom istom bode, dôležité len je, ktorou sa chcete prejsť. Následne cesta na zrúcaninu hradu Hrušov vedie popri krásnej lúke miernym stúpaním. Prejdete zákrutu a už máte zrúcaninu hradu ako na dlani. Vychutnajte si ju 🙂

Vzdialenosť 1,2 km | Čas 0:35 hod | Stúpanie 152 m | Klesanie 8 m

Zaujímavosti

V pohorí Tribeč sa na vrchu zvanom Skalka v nadmorskej výške 488 metrov vypína zrúcanina hradu Hrušov, zvaná tiež Hrušovský hrad. Jedná sa o zrúcaninu gotického hradu, pričom jej vznik nie je presne známy. Odhaduje sa, že hrad Hrušov vznikol niekedy po odchode Mongolov z nášho územia a prvá zmienka je už z roku 1253. Význam hradu bol stráženie obchodnej cesty medzi Ponitrím a Požitavím. Hrad často menil majiteľov, vystriedalo sa tu niekoľko rodov. Smutný zánik hradu prišiel po Protihabsburgskom povstaní, keď v roku 1708 hrad dobylo a zničilo cisárske vojsko.

Dnes tu nájdete krásnu zrúcaninu s príjemným prostredím a miestom na rodinné výlety a pikniky. Zo zadnej strany hradu sú prítomné lešenia, keďže sa dobrovoľníci snažia hrad obnoviť. Pod zrúcaninou sa nachádza altánok s detskými hlavolammi, ktoré určite potešia.

Galéria

Last modified: 18. júla 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *