Na Myjave sa týči rozsiahla zrúcanina hradu Branč, ktorá stále stráži široké okolie. Navštívte aj vy jeden z najkrajších objektov na Myjave.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasa k hradu je nenáročná, výstup na zrúcaninu zvládnu aj tí najmenší. Z obce Podbranč je to pár minút stúpania, ale keďže všetci očakávame, že sa hrad nachádza na kopci, nemalo by to byť prekvapivé.


Informácie o trase

Najideálnejšie je sa dostať autom do obce Podbranč, kde zaparkujeme pri cintoríne. Odtiaľ je to peknou udržiavanou cestou hore ku hradu chvíľka. Ale stále je možnosť prísť hromadnou dopravou do tejto dedinky na Myjave a odšliapať si to z autobusovej zástavky, čo vám pridá možno pár minút navyše.

Vzdialenosť 878 m | Čas 00:30 hod | Stúpanie 85 m | Klesanie 2 m

Zaujímavosti

Nad obcou Podbranč sa týči stáročia strážny hrad, ktorý mal za úlohu chrániť hranice kráľovstva a obchodné cesty. Hrad nechal postaviť magister Aba z Hlohovca, pričom práce s výstavbou začali približne v roku 1251. Vystriedal mnoho majiteľov, medzi najznámejších určite patria Matúš Čák Trenčiansky alebo Matej Korvín. Jeho posledným vlastníkom bol František Ňári, ktorý konvertoval na katolícku vieru a rozhodol sa všetkých príslušníkov iných vierovyznaní prenasledovať. Jeho zásluhou boli na hrade väznení evanjelickí kňazi, ktorí v ňom aj zomreli. Časom ostal hrad opustený a začal chátrať. Opustený hrad Turci ľahko dobyli a vypálili.

Do dnešnej doby sa z hradu zachovali len obvodové múry a časť vnútorného opevnenia. V areáli hradu stojí pamätník, ktorý spomína práve na ťažké časy prenasledovania iných vierovyznaní. Určite by bolo dobré spomenúť aj to, že zrúcanina hradu Branč sa nachádza v nadmorskej výške 475 metrov a ponúka široký nádherný výhľad na Myjavskú pahorkatinu a Biele Karpaty. Práve kvôli dômyselnej polohe hradu je z neho vidieť na široko ďaleko vzdialené objekty. Dnes sa skupina dobrovoľníkov snaží hrad opätovne zrekonštruovať, čo im ale ide veľmi pomaly. Aj napriek tomu sa na hrade vyberá vstupné, ktoré je ale v tak nízkej sume, že by sme ho asi radšej označili za dobrovoľný príspevok.

Povesť hovorí o robotníkoch, ktorí stavali hrad Branč. Jedného dňa k ním prišiel akýsi žobrák a pýtal si kúsok chleba. Tí boli lakomí mu dať čo i len kus, vysmiali ho a poštvali na neho psov. Vtedy žobrák vyriekol kliatbu – Nech hrad čert zoberie a každý peceň chleba nech sa v kameň obráti! A tak sa aj stalo. To, čo robotníci postavili cez deň v noci niekto zbúral. Báli sa robotníci sa nevedeli si dať rady. Raz im akýsi žobrák poradil, nech to, čo vystavajú posypú omrvinkami z vianočného stola. Čakali teda do Vianoc, zúfalí a hladní a urobili presne to, čo im tajomný žobrák poradil. Od tej doby sa žiadne kúzla neudiali a hrad šťastne dostavali.

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *