Súľovské vrchy poskytujú množstvo možností outdoorových aktivít. Či už je to cyklistika, lezenie alebo klasická turistika. Všetky turistické trasy sú riadne značené, a tak sa človek nemusí obávať zablúdenia. Po dlhej dobe prišiel slnečný víkend, preto naše rýchle turistické rozhodnutie padlo práve na Súľovské skaly. Našim cieľom sa stal hrad Lietava.

Náročnosť a dĺžka trasy

Je to celodenná túra bez technickejších miest, ktorej časový odhad je 7:25 hodín bez prestávok. Už dĺžka trasy napovedá tomu, že sa pomerne dosť prejdete, avšak samotný výlet určite nie je premárnený čas.


Informácie o trase

Začiatok túry začal pri hornom smerovníku v obci Súľov. Vybrali sme sa cez dedinu po modrej značke, po pár minútach odbočili vľavo. Popri plotoch sme sa miernym stúpaním dostali až na lúku, odkiaľ sa nám naskytol krásny pohľad na panorámu Súľovských skál. Na lúke sa nachádza drevený prístrešok, ktorý slúži ako úkryt pred počasím a hlavne ako miesto kde vznikajú úžasné fotky s výhľadmi na skaly. Modrá značka nás zavedie miernym stúpaním až na Roháčske sedlo. Nachádza sa tam lavička a miesto na posedenie, ideálne na krátku prestávku a doplnenie energie. Roháčske sedlo je pútnické miesto, kde sa končí krížová cesta z obce Podhorie. Po modrej značke zostupujeme smerom na obec Podhorie. Dostaneme sa na lúku, kde sa nám poskytne výhľad do rajeckej kotliny. V Podhorí prejdeme okolo potravín a pokračujeme po modrej značke do mierneho kopčeka. Po chvíľke vchádzame do lesa a prevažne lesnou cestou sa dostávame až k rázcestiu Cibuľník, od ktorého je to k samotnej zrúcanine hradu už len cca 300 metrov. Lietavský hrad sa nachádza v nadmorskej výške 635 m.n.m. a je pomerne zachovanou zrúcaninou. Cesta naspäť do Súľova vedie po rovnakej trase, pričom z Roháčskeho sedla je možnosť pokračovať po zelenej trase, ktorá nás prevedie hrebeňom Súľovských skál.

Vzdialenosť 20,8 km | Čas 7:25 hod | Stúpanie 1088 m | Klesanie 1088 m

Zaujímavosti

Počas celej našej túry sme stretli 3 turistov, takže kto hľadá na turistike ticho a pokoj, určite mu túto trasu odporúčam. Trasa prechádza obcami Súľov a Podhorie. Počas cesty narazíme na drevený prístrešok na lúke nad Súľovom, posedenie na Roháčskom sedle, zastávky krížovej cesty z obci Podhorie a samozrejme Lietavský hrad.

Galéria

Last modified: 22. decembra 2018

One Response to " Zo Súľova na Lietavský hrad "

  1. BAjkerteam píše:

    Nas vystup na hrad na biku a opekacka na hrade: https://www.youtube.com/watch?v=K1_97uN2clo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *