Zo Smoleníc cez Záruby na Ostrý kameň je unikátny okruh prinášajúci hneď viacero krásnych miest. Zámok, najvyšší vrch pohoria a tajomná zrúcanina v jednom. Aj to sa dá stihnúť za pár hodín viac menej nenáročnou turistikou.

Náročnosť a dĺžka trasy

Ak si niekto myslí, že v Malých Karpatoch sa nedajú robiť dlhšie turistiky, mýli sa. Tento výlet je krásnou ukážkou celodenného výletu po kopcoch. Nepatrí medzi najjednoduchšie, avšak náročnou turistikou by sme to nenazvali. Rozhodne ale príjemne unaví a preverí vašu kondíciu a výdrž. Určite by ste výlet nemali podceňovať a radšej voliť turistickú obuv, dá sa to však zvládnuť pri troche opatrnosti aj v teniskách. Výlet je vhodný aj pre tých menších, navečer vám potom rozhodne dajú pokoj 🙂


Informácie o trase

Začíname v obci Smolenice, ktorá leží kúsok od Trnavy. Smolenice sú známe hlavne vďaka zámku, ku ktorému sa musíme dostať. Okolo zámku je areál s lavičkami a príjemnou asfaltkou, ktorá nás nasmeruje k prvému smerovníku. Volíme žltú značku smer Vlčiareň a kráčame cestou s miernym stúpaním. Za nami si môžete pomedzi stromy všimnúť nádherný Smolenický zámok, ktorého vežičky siahajú nad koruny. Po zhruba pol hodinke prídeme na rázcestie Vlčiareň, kde si musíme postrážiť modrú značku. Vlčiareň spoznáme podľa altánku a väčšej lúky. Tu musme zabočiť vpravo na už spomínanú modrú značku, kde začína stúpanie. Inak povedané príde nepríjemný kopec, ktorý ale nebude trvať dlho. Nad Vlčiarňou opätovne meníme farbu, tentokrát skúsime trošku zelenej, ktorá vedie na Čertov zľab. Tá cesta bude oddychová prechádzka lesnou cestičkou. Až kým sa dostanete na ďalší rozcestník, kde odbočíme opätovne na modrú značku. Tá nás prevedie Čertovým zľabom a ukáže nám krásny karpatský priesmyk. Už len to len kúsok do sedla Záruby, kde sa vrátime na zelenú značku, ktorá nás dovedie na najvyšší vrch Malých Karpát – Záruby. Tu však naša cesta nekončí, sme zhruba v polovici trasy. Zo zárub sa vydáme po červenom značení lesno-kamenistou cestou, ktorá sa časom zmení na cestu po hrebeni Zárub. Odporúčame tu zvýšiť opatrnosť, kamene sa zvyknú šmýkať a zosúvať. V diaľke na konci hrebeňa môžeme pozorovať hrad Ostrý kameň, ktorý je ďalšou zástavkou nášho výletu. Na Ostrom kameni odporúčam prestávku a oddych, načerpajte trošku histórie. Zo zrúcaniny pokračujeme po červenej smerom dole pod Ostrý kameň. Tu sa značenie občasne trošku stratí, preto odporúčame nepanikáriť a pokračovať vľavo po asfaltovej ceste. Skôr alebo neskôr vám pretne cestu rázcestie Brezinky. Na rázcestí odbáčame na modrú značku, ktorá nás bude viezť dlhou lesnou cestou, ktorá má mierne stúpajúcu tendenciu. Táto hodinová trasa sa niekedy zdá nekonečná hlavne kvôli neustálemu stúpaniu a prakticky rovnakému prostrediu okolo. Avšak ani neviete ako a ocitnete sa opäť na sedle Záruby. Modrej značky sa tentokrát držíme a už nezliezame opätovne Čertovým žľabom ale pokračujeme. Toto turistické značenie nás dovedie priamo k Smolenickému zámku, odkiaľ parkom zídeme do dedinky.

Vzdialenosť 13,5 km | Čas 5:10 hod | Stúpanie 873 m | Klesanie 873 m

Zaujímavosti

Tento okruh prináša nejednu zaujímavosť. Už len samotná obec Smolenice prináša hneď pár skvostov. Smolenice sú známe hlavne vďaka svojmu Smolenickému zámku, avšak v blízkosti sa nachádza aj jaskyňa Driny a najvyšší vrch Malých Karpát Záruby.

Že existuje nejaký Smolenický zámok asi vie väčšina. Čo ale väčšina netuší je, že v minulosti to nebol zámok ale hrad. Vznikol v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov v malokarpatských priesmykoch. Jeho osud bol po odklonení obchodnej cesty nepriaznivý a na konci 18. storočia pustol. Ani nie o sto rokov neskôr vyhorel a zo strážneho hradu ostali len ruiny, z ktorých vyčnievala len päťboká hlavná veža a zvyšky opevnenia. Na to sa začiatkom 20. storočia nedokázali pozerať Pálfyovci a rozhodli sa na ruinách bývalého hradu postaviť terajší zámok. Ten dobudovali až v roku 1945. Prešla vojna, ubehli roky a zámok je aktuálne vo vlastníctve Slovenskej akadémie vied. Verejnosti je však sprístupnený len z malej časti, keďže sa na ňom konajú len svadby a vedecké konferencie. To nepomáha samotnému zámku, avšak je to jeho jediný zdroj príjmov, ktorý zabezpečuje jeho nákladnú údržbu. Jedného dňa sa snáď dočkáme plného otvorenia verejnosti. Do tej doby ostávajú komnaty zámku zatvorené.

Čo sa samotných Zárub týka, už isto viete, že je to najvyšší vrch Malých Karpát. Jeho nadmorská výška je 768 metrov a nachádza sa v rovnomennej prírodnej rezervácii. Napriek tomu, že sú Záruby najvyšší vrch, nie je z nich moc pekný výhľad. V porovnaní s Vysokou alebo Vápennou by sa dalo povedať, že výhľad je priam žalostný. Ale Záruby majú svoju krásu skrytú v obklopujúcom lese a krásnom hrebeni, ktorý daný výhľad určite vynahradí.

Ostrý kameň je kapitola sama o sebe. Najvyšší hrad Malých Karpát predsa nemôžeme nechať bez povšimnutia. Viac informácií o tejto malebnej zrúcanine prinášame v ďalšom článku.

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

2 Responses to " Zo Smoleníc cez Záruby na Ostrý kameň "

  1. jana vargova píše:

    NA ZAMKU SME PRED CASOM BOLI, BOLI OTVORENE AJ INTERIERI, JE TO MODERNA STAVBA
    KDE JE VLASTNE HOTEL, TAK NIC MOC, IBA KRASNY VYHLAD Z VEZE

  2. Fedor Dubovsky píše:

    Treba dodať, že trasa zo Zárub na Ostrý kameň je v závere naozaj náročná (ostré skaly, nedostatočné značenie) a vhodná iba pre turistov s dostatočnou kondíciou a skúsenosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *