Navštívte zámocký park Laxenburg, miesto, ktoré srší romantikou. Samotná cisárovná Sisi tu prežila svoje medové týždne. Nevynechajte túto krásu!

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť spočíva vo výbere vašej trasy. V zámockom parku je neskutočne veľa kilometrov chodníčkov a možností. My sme pre vás vybrali takú základnú jednoduchú a pritom máte možnosť vidieť väčšinu krásy tohto parku. Trasa je nenáročná vhodná pre najmenších alebo najstarších. Trvá približne hodinku a pol, v závislosti od tempa chôdze.


Informácie o trase

Povedzme si, najťažšie je asi dostať sa k samotnému parku. Ideálne je zvoliť vlastný dopravný prostriedok. Laxenburg leží zhruba 15 kilometrov južne od Viedne. Takže do navigácie zadáme “Laxenburg castles” a hor sa do susedného Rakúska. Parkovanie je možno náročnejšie, ale všade možne v tejto malebnej obci je zadarmo, takže s kľudom nájdite to správne miesto. Prídeme ku kase, zaplatíme vstupné a vchádzame do parku. Pred nami sa rozprestiera obrovský zámocký park. Ak ste sa rozhodli ísť podľa našej trasy, zabočíme vľavo k informačnej tabuli. Tú prakticky ani nepotrebujete študovať, ale je dobrá ako záchytný bod. Od nej pokračujeme rovno ďalej, prejdeme cez most ponad potôčik a za mostom zabočíme vľavo. Prejdeme asi desať minút a pred nami sa ukáže voda s možnosťou zapožičania si lodičky. Loďku teraz nechceme, vyberieme sa doľava popri vodnej ploche, ktorú si sčasti obídeme. Už vidíte to pred vami? Tak to je vodný hrad Franzesburg. Ak sa chcete dostať na druhú stranu do hradu, musíte si privolať kompu. Kompu privoláte zazvonením vpravo na stĺpe, príde milý pán prievozník a za smiešnu sumu vás prevezie do samotného hradu. Po prehliadke hradu a návšteve suvenírov pokračujete stále rovno smerom z hradu. Prejdete cez krásny most a pokračujete po asfaltovom chodníčku okolo zaujímavého stromu (bude vpravo). Prejdeme okolo Turnierplatzu a ocitneme sa na križovatke. Tu odporúčame odbočiť vľavo, obzrieť si vodopád a potom sa vrátiť naspäť na križovatku a zvoliť tú presne opačnú stranu (z križovatky od hradu vpravo, od vodopádu vlastne rovno). Prejdete cez most rytierov a pokračujete stále po krásnom chodníčku. O pár minút by ste už mali spoznať krásne jazierko s lodičkami. Tam už len odbočiť vľavo a smerujete k vchodu. Nenáročné, nie?

Vzdialenosť 3,4 km | Čas 00:55 hod | Stúpanie 92 m | Klesanie 106 m

Zaujímavosti

Napriek tomu, že Laxenburg je rozlohou pomerne menšie mestečko v Rakúsku, priťahuje rady záujemcov svojím zámockým parkom. Zámocký park je otvorený celoročne a v každom ročnom období má určite čo ponúknuť. Aby ste boli trošku viac v obraze – v tomto parku nájdete cez 10 kilometrov cestičiek a rozprestiera sa na ploche 280 hektárov. Na území parku sa nachádzajú tri zámky – Starý zámok, Blauer Hof nazývaný aj Nový zámok a Franzesburg. A práve Franzesburg láka romantické duše zo šíreho okolia.

Pozrime sa ale kúsok na históriu. Historický rozmach obce Laxenburg začal už v 13. storočí. Postavili zámok a so zámkom rástla aj samotná dedinka. Časom dostala táto obec právo usporiadávať trhy. Najväčší rozmach Laxenburgu ale prišiel s Máriou Teréziou. Najvýznamnejší zámok v areáli – Franzesburg postavili v rokoch 1799 až 1801, no dokončený bol až v roku 1835. Cisár František II. nechal tento hrad na vode postaviť v štýle stredovekého rytierskeho hradu na umelo vytvorenom ostrove. Z histórie vieme aj to, že slávna cisárovná Sisi tu prežila svoje medové týždne, dokonca sa jej tu narodil syn.

V areáli Laxenburgských zámkov nájdeme samé skvosty. Je tu vodopád, rytiersky stĺp, Turniersplatz – miesto kde sa konali rytierske turnaje, zámok na vode, plno krásnych sôch a iných skvostov. Čo sa týka vstupného, aktuálne sa hýbe v sume 2,30 eur za dospelú osobu. Prevoz kompou do zámku Franzesburg stojí smiešnych 60 centov, takže na rakúsko naozaj smiešne ceny.

Veríme, že každý z vás si v tomto krásnom zámockom parku nájde to svoje vysnívané.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *