Premýšľali ste niekedy kam sa ísť len tak prejsť? Odporúčame prechádzku z Bratislavy na zámok Schlosshof, ktorá je nenáročná a prináša pár pekných pohľadov.

Náročnosť a dĺžka trasy

Prechádzka na zámok Schlosshof nie je náročná. Dalo by sa povedať, že najťažším úsekom je prechod cyklomostom Slobody, lebo to je asi najvyššie prevýšenie celej trasy. S kľudným tempom sa dá na zámok dostať zhruba do hodinky, a cesta vedie prakticky po rovine. Ideálne na prechádzku aj pre staršie ročníky, alebo rodinky s kočíkmi.


Informácie o trase

Devínsku Novú Ves asi bratislavčanom predstavovať nemusím. Táto odľahlejšia časť Bratislavy schováva plno rôznych výletov ako je Sandberg, Devínsku Kobylu a podobné prechádzky na voľný čas. Teraz sa pozrieme na prechádzku do susedného Rakúska na zámok Schosshof. Odporúčame využiť hromadnú dopravu, keďže v rámci Bratislavy je s parkovaním asi všade problém a preto nájdeme zástavku Novoveskú a vystúpime. Prejdeme na druhú stranu cesty, trošku naspäť a odkryje sa nám vydláždená cesta k cyklomostu Sloboda. Pred vami sa v diaľke ukazuje tento most cez hranice. Vyberieme sa teda k nemu a užijeme si prechod po moste Slobody. Ste na moste? Tak už len stále rovno a ste v cieli. Nenáročná prechádzka hrádzou k zámku Schlosshof vás možno ešte trošku potrápi ku koncu. Do zámku si totiž musíte obísť výbehy s ťavami, koňmi a oslíkmi z pravej strany.

Vzdialenosť 689 m | Čas 11:90 hod | Stúpanie 1029 m | Klesanie 1627 m

Zaujímavosti

O mestských častiach Bratislavy písať nebudeme, tak sa posunieme rovno na most Slobody. Určite ste o ňom počuli, jeho neoficiálny názov je totiž most Chucka Norrisa. Kedysi dávno pred zverejnením názvu bola anketa, ako by sa mal most volať. Ľudia si síce odhlasovali tento názov, no návrhom to neprešlo a tak prišiel most Slobody. Tento most bol uvedený do prevádzky v septembri 2012 a spája Slovensko s Rakúskom. Vedie nad rieku Morava a spojil cyklotrasy v rámci spolupráce týchto dvoch krajín. Málokto ale vie, že tento most kopíruje trasu mostu, ktorý tu bol už dávno predtým.  Most cez rieku Morava v týchto miestach existoval už za vlády Márie Terézie, no v roku 1866 bol nemeckými vojskami odpálený. Veríme, že tento cyklomost Slobody vydrží dlhé roky a bude slúžiť slovenským aj rakúskym cyklistom a výletníkom na krásne prechádzky.

Zámok Schloshoff je kapitola sama o sebe.  Tento zámok má historické korene už v 12. storočí, kde bol síce vedený ako pevnosť a hrad. Až v roku 1725 prestavali hrad na zámok ako letné sídlo savojského princa Eugena. Z histórie by sme ešte uviedli, že na zámku sa zdržovala často aj Mária Terézia. O veľa rokov neskôr ho počas druhej svetovej vojny obsadilo nemecké vojsko, ktoré odtiaľ v roku 1945 vyhnala ruská červená armáda, ktorá zámok obývala desať rokov.

Presuňme sa ale do súčasnosti a pozrime si zámok dnes. Nájdete tu barokovú záhradu, ktorá má približne 50 hektárov. Jej súčasťou sú rôzne fontány, sochy a pavilóny. V záhonoch tejto záhrady sa pestuje čo najviac kvetov, ktoré tam boli už v minulosti, rovnako ako sa snažia zachovať farebnú škálu kvetov podľa histórie. Mimo barokovej záhrady obsahuje areál zámku aj menšiu zoologickú záhradu. No, povedzme si, menšia asi nie je to správne slovo. V areáli zámku sa nachádza približne 240 zvieracích obyvateľov. Spomenieme bieleho oslíka, ťavu dvojhrbú, koníky plemena Lipican, Norický kôň, poníky, štvorrohé kozy, pávy, uhorskú skrutkorohú ovcu a nemôžeme zabudnúť na sysle. Áno sysle. Už pri príchode do zámku vás upozorní ceduľa “Pozor sysle!” a ak sa budete pozorne dívať, tak pri koníkoch malé syslíky naozaj uvidíte.

Do zámku sa platí nie zrovna malé vstupné, ale zvieratkami sa dá pokochať aj z vonku bez zaplatenia vstupného. Ak chcete k ním bližšie a chcete vidieť barokovú záhradu, budete si musieť vstupné zaplatiť. Za tú krásu to ale stojí..

Galéria

Last modified: 5. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *