Vodopád Skok je považovaný za najmohutnejší vodopád na Slovensku a zároveň je tretí najväčší vodopád vo Vysokých Tatrách. Za návštevu teda určite stojí a hlavne keď ho ako jednu z mála trás viete navštíviť celoročne.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasa nie je extra náročná, musíte ale rátať s určitým prevýšením. Sme predsa vo Vysokých Tatrách! Terén je nenáročný, začína asfaltom, pokračuje cestou v kosodrevine a končí typickým horským masívom. Každopádne je cesta k vodopádu Skok ľahko náročná a hravo ju zvládnu všetky vekové kategórie. Treba ale rátať s tým, že čas nižšie je uvedený v letných mesiacoch. V zimných sa musíte pripraviť na podstatne dlhší čas výletu.


Informácie o trase

Štrbské pleso asi moc predstavovať nemusíme, kto už počul o Vysokých Tatrách, asi vie o čom sa bavíme, ako aj kde sa dané pleso nachádza. Naša cesta začína práve tam. Vyberieme sa po žltej turistickej značke, ktorá nás bude sprevádzať celý náš výlet. Prejdeme po asfaltovej ceste okolo hotelov, chatiek a podobných stánkov až asfaltová cesta skončí a naše kroky  smerujú lesnou cestičkou. Lesná cesta, stromy a začne mierne stúpanie, avšak nič hrozivé. Keď prejdeme lesom, dostaneme sa do územia kosodreviny. To prináša krásne pohľady na okolité Tatry, cesta však naďalej mierne stúpa hore. Z kosodreviny čoskoro prejdeme na zvyčajný kamenistý horský terén, stále sledujeme žltú turistickú značku. Pred nami sa ukazujú skalné bralá a hovoríte si, kde by tak ten vodopád mohol byť schovaný… A vtedy sa pred vami na pravej strane zjaví. Náročné? Určite nie.

Vzdialenosť 4,2 km | Čas 1:55 hod | Stúpanie 412 m | Klesanie 14 m

Zaujímavosti

Vodopád Skok patrí medzi najkrajšie tatranské vodopády. Jeho krásu, ako vo väčšine vodopádov, znásobuje množstvo vody v prietokoch, takže návšteva na jar, alebo začiatkom leta je ten ideálny nápad. Avšak ako jedna z mála trás vo Vysokých Tatrách, je tento vodopád prístupný celoročne. Čo znamená, že sa k nemu môžete vybrať prakticky kedykoľvek, nevzťahuje sa na neho zimná uzávera turistických chodníkov.

Vodopád Skok ale nie je len nejaký vodopádik. Považuje sa za najmohutnejší zo slovenských vodopádov a je tretím najväčším vodopádom vo Vysokých Tatrách. Stále nepostačuje? Tak pridáme, že cestu k vodopádu kedysi tvaroval ľadovec. Dobre, dobre, chcete vedieť jeho výšku, takže výška vodopádu Skok je úctyhodných 25 metrov a padá zo skalného brala v nadmorskej výške 1789 metrov.

Je jedno, či sa k vodopádu vyberiete v letných, alebo zimných mesiacoch, váš obdiv si určite zaslúži v každom ročnom období. Odporúčame ale návštevu na prelome jari a leta, keď sa topí sneh. Vtedy si jeho mohutnosť môžete vychutnať v plnej kráse.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *