Navštívte jeden z mála zachovaných veterných mlynov holandského typu v Čechách. Veterný mlyn Kuželov je zaujímavé technické múzeum s históriou.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť trasy je smiešna ak idete vlastným autom. Zaparkujete, vystúpite a pozeráte. Ak si zvolíte hromadnú dopravu, budete musieť trošku prestupovať ale k cieľu sa isto dostanete. Preto o dĺžke trasy a náročnosti asi radšej pomlčíme.


Informácie o trase

Nájsť na mape obec Veľká nad Veličkou je asi nenáročné pre každého, kto občas zavíta k našim západným bratom. Ešte pred touto obcou sa ale dá zabočiť smerom na obec Kuželov. Cesta je príjemná rovinatá a neprekvapí.

Vzdialenosť 40 m | Čas 00:05 hod | Stúpanie 0 m | Klesanie 1 m

Zaujímavosti

Vy nepoznáte tento veterný mlyn? U našich susedov je to jeden z najznámejších veterných mlynov vôbec. Jedná sa o jeden z posledných veterných mlynov takzvaného holandského typu. Bol postavený už v roku 1842 a celý jeho areál je zachovaný v pôvodnom prostredí s takmer pôvodnou architektúrou. Pri mlyne nájdete aj hospodárske budovy, ktoré znázorňujú spôsob miestneho hospodárenia na prelome 19. a 20. storočia. Ak by vás to zaujímalo, tak mlyn plnil svoju úlohu až do roku 1946, čo je úctyhodných 104 rokov.

Celková výška mlynu je necelých desať metrov a veterná vrtuľa má priemer 15,6 metra a štyri krídla. Bol postavený z kameňa a hlavným dôvodom jeho stavby bol nedostatok vodných zdrojov a silné prúdenie vetra v tejto oblasti.

Dnes je z mlynu technická pamiatka s návštevnými hodinami. Za vstup sa samozrejme platí, ale kde si môžete v tejto dobe pozrieť vyše 150 ročný mlyn v plnej kráse?

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *