Vápenná – Roštún je jeden z najkrajších vrchov Malých Karpát s neuveriteľným výhľadom na zelený koberec naokolo. Na vrchole sa nachádza aj rozhľadňa, cestou krásna príroda.

Náročnosť a dĺžka trasy

Na výber máme dve trasy – zo Sološnice a z Plaveckého podhradia. Nedá sa povedať, že by v nich bol nejaký podstatný rozdiel. Prakticky je jedno, ktorou sa vyberiete, cesta na vrchol trvá približne hodinu trištvrte a má niečo pod 5 kilometrov. Vzhľadom na to, že sa snažíte vyšliapať na tretí najvyšší vrch Malých Karpát nemôžete čakať nič iné ako stúpanie hore. A to s celkom slušným prevýšením. Trasa nie je náročná, len dá trošku zabrať na kondičku.


Informácie o trase

Osobne chodím z Plaveckého podhradia, každopádne je jedno, ktorú trasu si vyberiete. Každá z nich skrýva niečo svoje špecifické, čo vás určite zaujme.

Z Plaveckého podhradia zaparkujeme ideálne čo najviac na konci dediny, pričom sledujeme žltú turistickú značku, ktorá nás dovedie až na vrchol. Ale nie autom… Vystúpime teda a pokračujeme miernym stúpaním pololesnou cestičkou, ktorá nás zavedie na lúku. Asi by som to mal nazvať pole, ale je to lúka. Tu je potrebné zvýšiť opatrnosť, keďže nám turistická značka na krátky čas zmizla. Pôjdeme po vyšliapanej ceste po lúke zhruba desať minút, kým na ľavej strane neuvidíme malú cestu do lesa. Tam už značka opäť pokračuje a tak môžme stúpať hore. Prechádzame na kamenistý podklad, ktorý časom ustúpi. Vzhľadom na prevýšenie pôjdeme hlavne do kopca, miestami budú rovinky, ktoré si treba dobre vychutnať, lebo potom príde zas len stúpanie. Keď už si myslíte, že to vyššie nejde, zistíte, že ide. Po necelých dvoch hodinách prichádzame na vrchol.

Zo Sološnice je cesta trošku pestrejšia. Asfaltová cesta v obci nás dovedie až do lesa, kde nám značky Zákaz vjazdu povedia, že je načase parkovať. Ak by ste nevedeli, držíme sa zeleného značenia. Po zaparkovaní následuje mierne stúpanie, ktoré prerastie do trošku menej mierneho. Odporúčam dôkladne sledovať turistické značenie v týchto končinách, lebo občas zvykne “zmiznúť” a dokážete sa dostať úplne mimo značeného chodníka. Po vyše polhodinke prídeme k smerovníku Pod Malou Vápennou, kde presedláme na červenú turistickú značku. Červená ako krv, takže je načase sa trochu zapotiť. Vyše hodinky a nepekného stúpania a sme na vrchole.

Takže, ktorá trasa vám viac vyhovuje?

Vzdialenosť 4,4 m | Čas 1:50 hod | Stúpanie 521 m | Klesanie 34 m

Zaujímavosti

Vápenná alebo tiež Roštún je tretím najvyšším vrchom Malých Karpát. Jej nadmorská výška je presných 752 metrov a nachádza sa medzi obcami Plavecké podhradie a Sološnica. Rozhodne patrí k jednoznačne najkrajším vrchom vo svojom blízkom okolí. Z jej vrcholu máme krásny výhľad nielen na skalné bralá a úlomky vápencov, ale aj na rozsiahle okolie. Je z nej vidieť napríklad druhý najvyšší vrch Vysoká, taktiež jadrovú elektráreň Jaslovské Bohunice a za veľmi pekného počasia niekde v diaľke hrad Červený kameň. Vrch sa nachádza na území chránenej národnej prírodnej rezervácie Roštún a platí tu piaty stupeň ochrany.

Na vrchole brala je vybudovaná železobetónová rozhľadňa, ktorej výška dosahuje päť metrov. Táto rozhľadňa má tvar obelisku a bola postavená v roku 2003. Vždy na nej nájdete viať slovenskú vlajku.

Na vrchu je taktiež umiestnená vrcholová knižka, do ktorej sa môžete zapísať.

Galéria

Last modified: 5. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *