Turistická lekárnička

3081

Turistická lekárnička

Radíme

Mnohí z vás to isto podceňujú, no brať zo sebou lekárničku na výlety je veľmi zásadná vec. A práve v tomto článku sme sa rozhodli priblížiť tento dôležitý doplnok, ktorý by nemal chýbať v žiadnom ruksaku.

Poznáte to známe motto “neštastie chodí po horách“? Pravdou je, že nezáleží, či sa hýbete v horskom prostredí alebo v lesíku, prípadne parku. Strhnúť sa to môže za sekundu a zrazu musíte čeliť nepríjemnej situácii. Preto by mal lekárničku pri sebe nosiť vždy minimálne jeden z partie. Turistická lekárnička nezaberie veľa miesta a v prípade potreby vám dokáže zachrániť život. A to už za tých pár gramov navyše v batohu určite stojí. Takže ak sa pýtate, či je potrebná na výletoch, naša odpoveď je jednoznačná – potrebná určite je. Pamätajte, že pri lekárničke platí známe pravidlo – radšej mať a nepoužiť, ako nemať a potrebovať.


Čo má obsahovať turistická lekárnička?

Poďme sa ale pozrieť na akúsi alfa omegu lekárničky. Samozrejme, nemá význam brať zo sebou tri kilá obväzov, náplastí a liekov od výmyslu sveta. Turistická lekárnička by mala byť malá, skladná a hlavne praktická. Takže ak ste už premýšlali, že kupujete väčší ruksak kvôli povinnej výbave, nachvíľu spomalte. Prichádza otázka, ktorá je sporná a dalo by sa o nej hádať celé hodiny – čo všetko má obsahovať správna turistická lekárnička? A odpoveď? Ideálne asi všetko, avšak buďme realisti, uznajte sami, že to nie je asi možné. Preto si dáme akýsi základ, čo by mala určite mať každá správna turistická lekárnička:

  • Sterilný obväz
  • Elastický obväz
  • Gáza, prípadne gázový obväz
  • Rýchloobväz (náplaste)
  • Dezinfekčný roztok
  • Leukoplast
  • Zatvárací špendlík
  • Malé nožnice

Týchto pár vecí sa pohodlne zmestí aj do menšieho obalu a teda nezaberie veľa miesta. Ak by ste chceli byť precíznejší, zoberiete si trojcípu šatku, škrtidlo, či alumíniovú fóliu na zakrytie. Bez týchto pomôcok sa ale počas kratších (jednodňových) výletov bezproblémovo zaobísť.

Užitočné rady

Nepodceňujte obal, v ktorom zdravotné potreby prenášate. Je úplne jedno, či bude vaša lekárnička zelenej, modrej alebo červenej farby, alebo či na nej bude znázornený zdravotnícky kríž. Podstatnejšie je, že sa budete hýbať v teréne, čo znamená, že obal by ste mali prispôsobiť týmto podmienkam. Ak stále nechápete kam mierim, skúsime to stručnejšie – vhodný je nepremokavý obal na vašu prvú pomoc.

Ďalšia pomerne dôležitá vec, na ktorú taktiež všetci zabúdajú je uloženie lekárničky. To znamená, že by ste v nej mali mať uložené veci tak, aby ste sa vedeli rýchlo zorientovať a v prípade potreby aj rýchlo zasiahnuť. Pri zdraví predsa ide o sekundy.

Na záver…

Určite sa nájde veľa ľudí, čo sa vám budú snažiť vnútiť rady ako “zober ihlu a niť na šitie rán, teplomer” a podobne. Výbava vašej turistickej lekárničky je samozrejme čisto vača vec, nosiť si ju budete sami, avšak zapojte rozum. Chápeme, že americké filmy sú vynikajúce a inšpirujú, ale predsa nebudete zašívať ranu sami vonku na horách bez akýchkoľvek znalostí. Prípadne vypaľovať rany rožhaveným nožom. Veď pokiaľ nejdete na viacdňový výlet, bohate vám postačuje akási základná prvá pomoc. To znamená, že nepotrebujete teplomer, je vám zbytočných osem obväzov a už vôbec nepremýšľajte nad paťdesiatimi druhmi liekov. Ako sme uviedli, vy sami viete, do akého terénu a s akými parťákmi sa púšťate, preto by ste mali obsah lekárničky prispôsobiť týmto podmienkam.

 

Last modified: 14. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *