Ak ste milovníkmi hradov a zrúcanín prinášame vám ďalší skvost našej krajiny. Topoľčiansky hrad stráži túto oblasť už vyše 900 rokov.

Náročnosť a dĺžka trasy

Ďalšia zo zrúcanín, na ktoré nemusíte veľa kráčať, aby ste ju navštívili. To je na jednej strane super ak nechcete míňať veľa času, ale nevhodné ak si chcete oddýchnuť v prírode. Náročnosť a dĺžka trasy tu závisia od možnosti dopravy. Ak si zvolíte vlastné auto, dá sa zaparkovať hneď pod hradom, ale ak si zvolíte hromadnú dopravu, môže sa vám výlet natiahnuť o pár minút. Trasa je ale príjemná, moc nezapotí a zvládnu ju všetky vekové kategórie.


Informácie o trase

Severozápadne od Topoľčian leží obec Podhradie. Ako už samotný názov obce vypovedá, týči sa tu hrad. Dobre, budeme realisti – nie hrad ale zrúcanina hradu. Tak, či onak, Topoľčiansky hrad sa nachádza práve nad touto malebnou dedinkou.

Vzdialenosť 414 m | Čas 00:15 hod | Stúpanie 54 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

V juhovýchodnej časti Považského Inovca nájdeme zrúcaninu hradu, ktorá sa na okolie pozerá z výšky 525 metrov nad morom. Najstaršiu písomnú zmienku o Topoľčianskom hrade nájdeme v roku 1235, kde bol hrad spomenutý ako kráľovský majetok. Ale samotnú výstavbu hradu dejiny pripisujú Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, ktorý si chcel hradom zabezpečiť zdedené panstvo. V histórii hradu by ste našli aj zmienku o tom, ako hrad obsadilo husitské vojsko, pravdou však je, že husiti na hrade nikdy neboli. Hrad poškodili až cisárske vojská za povstania Františka II. Rákociho, no napriek tomu ho ešte v polovici 18. storočia opravili. Následne sa však panstvo presťahovalo inam a hrad začal pustnúť ako sme už u nás zvyknutí.

V súčastnosti ale hrad dominuje zachovalou hlavnou vežou a pomerne veľkou časťou opevnenia. Vstup na hrad je ale na vlastné riziko. Naposledy sa ho snažila partia dobrovoľníkov zachrániť a plánovali zavedenie vstupného, ako dopadli vám ale povedať nevieme… Čo ale vieme je, že do hlavnej veže je možné vstúpiť. Vstup do veže signalizuje vlajka, ktorá veje z najvyššieho okna tejto dominanty Topoľčianskeho hradu. Z hradu sú krásne vyhliadky na okolitú krajinu, ale je sa na čo pozerať aj vo vnútri.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *