Tematínsky hrad je mohutná zrúcanina zdobiaca Stredné Považie. Tento vzdorovitý hrad opradený povesťami neodporúčame nechať bez povšimnutia. V dobách dávno minulých odolával všetkým, až ho zničila ľudská hlúposť. Ale pozor, hradný pán tam stále býva!

Náročnosť a dĺžka trasy

Na hrad Tematín je trvá cesta približne jeden a pol hodiny a nedá sa povedať, že by bola extrémne náročná. Mierny kopec, pekná prechádzka lesom, čo viac si priať? Výlet zvládnu všetky vekové kategórie bez problémov.


Informácie o trase

Asi je jedno, či pôjdete autom alebo hromadnou dopravou. Aj tak musíte vyrážať z obce Bezovec, smerom na rekreačné stredisko Bezovec. V prípade, že idete autom sa môžete pokúsiť zaparkovať pri rekreačnom stredisku. Či nájdete miesto vám ale zaručiť nevieme. Od rekreačného strediska je to už po modrej turistickej značke lesnou cestou viac menej prechádzka.

Vzdialenosť 3,5 km | Čas 1:10 hod | Stúpanie 130 m | Klesanie 166 m

Zaujímavosti

Tematínsky hrad vznikol pravdepodobne ako odpoveď na vpád Mongolských vojsk na naše územie. Vybudovali ho v roku 1242 a plnil funkciu strážneho hradu spolu s okolitými hradmi ako bol Beckov, Trenčiansky a Čachtický hrad. Taktiež chránil dôležitý brod cez rieku Váh. Ako jeden z mála prežil a odolal tureckým náporom. Mohutný hrad vystriedal mnohých majiteľov, pričom stále plnil funkciu, na ktorú bol vybudovaný. Posledný majiteľ hradu Mikuláš Berčéni sa počas Rákociho povstania rozhodol opustiť pod rúškom noci hrad v prezlečení s jediným sluhom pod hrozbou dolapenia cisárskymi vojskami. Jeho posádka sa o pár dní neskôr cisárskemu vojsku dobrovoľne vzdala. Berčéniho dvojníka chytili a odviedli do Bratislavy pod hrozbou popravy. Písal sa rok 1710 a cisár nechal hrad zbúrať, aby ho nemohol nikto naďalej využívať. To bol koniec nedobytného strážneho hradu s názvom Tematín.

Do dnešného dňa sa zachovali obvodové múry a zopár ďalších vnútorných stavieb, veľmi ojedinele sa zachovali architektonické detaily ako napríklad vstupná padacia brána do horného hradu. Tematínsky hrad sa nachádza v juhozápadnej časti pohoria Považský Inovec a s nadmorskou výškou 564 metrov patrí medzi vyššie položené hrady. Je významnou dominantou Stredného Považia a našťastie sa ho skupiny dobrovoľníkov a občianskych združení snažia dať dokopy. Na hrade sa vyberá vstupné vo forme dobrovoľného príspevku na jeho rekonštrukciu.

Podľa povesti chodí posledný hradný pán so svojím verným psom po zbytkoch hradu a hľadá svoje stratené poklady. Tak sa tam radšej okolo polnoci nikto netúlajte 🙂

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *