Jazero Grunner See nám ukazuje neskutočnú premenlivosť prírody. Na jar zaplaví okolité lesy svojou nádhernou zelenou vodou, avšak v lete sa prakticky prechádzate po jeho dne a nájdete tu len malinké jazierko medzi horami.

Náročnosť a dĺžka trasy

K jazeru Grunner See je to vlastne príjemná krátka prechádzka. Na výber máte z dvoch možností. Prvou je od parkoviska po asfaltovej ceste stále za nosom, až kým “spadnete do jazera”. Táto trasa trvá asi 15 minút a je vhodná aj pre kočíky s deťmi. Druhá možnosť je pozrieť si aj okolitú prírodu a vedlajšie menšie jazierko, pričom je to cesta lesom a trvá zhruba 25 minút. Obe trasy sú vyslovene nenáročné. Výber je už len na vás.   

Informácie o trase

Toto zaujímavé jazero sa nachádza asi 240 kilometrov od Bratislavy v očarujúcich horách v časti Štajersko. Dostanete sa k nemu z krásnej dedinky Oberort po asfaltovej ceste. Trasa je vhodná aj pre kočíky s deťmi. Ak si však chcete urobiť dlhšiu prechádzku a spoznať zákutia tohto krásneho miesta, odporúčame odbočiť z asfaltovej cesta doľava do lesa, kde sa prejdete okolo menšieho jazierka Kreuzteich a spríjemníte si tak tento výlet.

Vzdialenosť 1,3 km | Čas 0:25 hod | Stúpanie 38 m | Klesanie 6 m

Zaujímavosti

Jazero Grunner See je neskutočný prírodný jav. Jedná sa o jazero s kryštálovo zelenou vodou, ktorej hladina sa mení výrazne podľa ročného obdobia. V lete tu nájdete menšie jazierko s lavičkami, ale na jar si na lavičky ani len nesadnete, lebo sú zaplavené. Grunner See je obklopené tromi horami – Pribitz, Messnerin a Trechtling, pričom hory dosahujú výšku od 1500 do vyše 2000 metrov nad morom. Jeho názov vznikol kvôli smaragdovo zelenej vode, ktorá sa v ňom nachádza. Ako sme uviedli vyššie, počas suchého leta, jesene a zimy má jazero hĺbku tak 1-2 metre, kdežto na jar po topení snehu a ľadu sa jeho hĺbka zmení na neskutočných 12 metrov a zaplaví všetko naokolo. Práve preto odporúčame návštevu jazera niekedy okolo apríla až mája, keď dosahuje svoju najväčšiu vodnú rozlohu.

Galéria

Last modified: 30. júla 2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *