Boli ste už niekedy v strede Európy? Výlet vhodný pre deti vám ukáže geografický stred Európy, ktorý leží v obci Kremnické bane.

Náročnosť a dĺžka trasy

Na tomto výlete vhodnom aj pre najmenších sa asi o nejakej dĺžke a náročnosti trasy rozpisovať nemusíme. K miestu sa dá pohodlne dopraviť autom, parkovisko je prakticky hneď vedľa a tých desať krokov asi ako dĺžku trasy zaznamenávať nebudeme.


Informácie o trase

Cestou z Kremnice cez obec Kremnické bane smerom na Martin leží geografický stred Európy. V prípade, že smerujete autom týmto smerom vám nemôžu uniknúť informačné tabule, ktoré vás pohodlne dovedú až k danému miestu. Pre menej všímavých – v obci Kremnické bane zabočíte doprava z hlavnej cesty, pôjdete približne 1,5 kilometra a po ľavej strane uvidíte biely kostol a asfaltovú odbočku k nemu. To je to správne miesto.

Vzdialenosť 145 m | Čas 00:05 hod | Stúpanie 1 m | Klesanie 12 m

Zaujímavosti

Dobre, priznávam, trošku sme vás namotali. Už pár desaťročí sa vedú spory o to, kde vlastne ten pravý stred Európy je. Hlavným problémom je stanovenie presných hraníc tohto kontinentu s ohľadom na priľahlé ostrovy. Nehovoriac o tom, že hranice Európy sa neustále trochu menia. Tak či onak, určiť ten pravý stred je prakticky nemožné. Vedci sa neustále naťahujú či sa majú rátať aj ostrovy a ktoré vlastne, počítajú rozlohu, odpočítavajú rozlohu hôr, rozhodujú sa akú časť Ruska majú zarátať a tak ďalej dookola. A tak existuje zopár stredov Európy, z toho jeden sa nachádza na Slovensku. Ak by ste si pozreli mapu všetkých stredov, asi by vás rozbolela hlava a preto sa sústredíme na ten náš.

Ten náš je pri starom Kostole svätého Jána Krstiteľa v obci Kremnické bane. Zastavme sa ale na chvíľku pri tomto kostolíku. Tento biely kostol tu stojí od 13. storočia a bol postavený uprostred lúk. Prečo tento kostolík postavili v tej dobe uprostred lúk ďaleko od okolitých miest a dedín je dodnes neznáme. Niektoré povesti hovoria, že ho tu postavili presne medzi šiestimi obcami, aby každá z nich mala ku kostolu rovnako ďaleko, keďže si nemohli dovoliť mať každá vlastný kostol. Zaujímavosťou tohto chrámu je aj to, že zo strechy kostola tečie voda na jednu stranu do Váhu, na druhú do Hrona.

Samotný symbolický stred Európy ukazuje veľký kameň, na ktorom je umiestnená informačná tabuľa, pripomínajúca historické medzníky Slovenska. Tento kameň sa nachádza v nadmorskej výške 859 metrov a podľa viacerých zdrojov by mal byť tým pravým stredom starého kontinentu. Tu však Slovensko prehralo publicitu a dopláca na svoju veľkosť. Ostatné krajiny by predsa nedopustili, aby ten pravý stred ležal niekde na Slovensku a tak jeho pravosť neuznávajú. Aj keď každému bežnému človeku, ktorý otvorí mapu a hľadá stred padne zrak práve na Slovensko.

Takže si to zhrňme, máme tu tajuplný kostol, ktorý tu za záhadných okolností kedysi dávno postavili. Do toho máme jeho strechu, ktorá rozdeľuje dva vodné toky. K tomu pripočítame znalosti zo základnej školy a rovnica je hotová. Aj vy si myslíte, že ten náš stred Európy nie je ten pravý? My teda nie!

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *