Vyše päťmetrový vodopád na strednom Slovensku. Ideálne miesto kam vziať deti na výlet. Starohutský vodopád – prírodná pamiatka vám predsa nemôže len tak uniknúť.

Náročnosť a dĺžka trasy

O náročnosti cesty k vodopádu asi veľa spomenúť nemusíme, cesta je príjemná s miernym stúpaním a hlavne trvá len pár minút.


Informácie o trase

Našu cestu za vodopádom začíname v obci Stará Huta, ktorá je súčasťou Novej Bane. Popri hostinci prídeme až k miestu autobusovej zástavky. Od zástavky hore po asfaltovej ceste (pozor na autá), kým nezbadáme odbočku medzi domami. Nemôžete ju minúť, je tam veľkým napísané na múriku “Vodopád”. Tu je potrebné sa držať náučného chodníka, ktorý smeruje doľava medzi domy do lesa. Pár minút cesta hore lesno-kamenistou trasou a vodopád musíte vidieť.

Vzdialenosť 305 m | Čas 00:15 hod | Stúpanie 51 m | Klesanie 1 m

Zaujímavosti

Kde začať? Starohutský vodopád nie je len taký klasický pád vody, vytvorený zo dňa na deň. Nachádza sa asi 300 metrov od obce Stará Huta a je súčasťou Sklenného potoka. Je jedným z najkrajších a najmohutnejších vodopádov stredoslovenských vulkanitov a jeho nadmorská výška je 525 metrov. Voda padá úctihodných päť metrov. Je obklopený krásnymi skalnými útvarmi z andezitu – sopečnej horniny.

Starohutský vodopád odporúčam navštíviť hlavne na jar, kde je jeho sila rozhodne väčšia ako v iné ročné obdobia. V tomto čase má Sklenný potok najväčší prietok z dôvodu roztápajúceho sa snehu.

V okolí vodopádu môžete s trochou šťastia stretnúť rôzne chránené živočíchy, ako napríklad salamandru škvrnitú, jaštericu murovanú alebo aj veľmi vzácneho raka čierneho.

Čo dodať, tento vodopád má svoje čaro. Nečudo, že patrí medzi päticu vodopádov Slovenska ustanovených Ministerstvom životného prostredia za národné prírodné pamiatky.

Galéria

Last modified: 5. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *