Možno, že názov Slovenské Rio De Janeiro je trošku pritiahnutý za vlasy, ale aj my máme podobnú kuriozitku. Skoro desaťmetrová socha Krista zdobí obec na Orave. Dedinka Klin s bohatou históriou víta domácich aj zahraničných turistov.

Náročnosť a dĺžka trasy

Cestu ku krížu nájdete pomerne ľahko. Trasa je z parkoviska pod vrchom Grapa. Vzhľadom na to, že je to pomerne kúsok a prevýšenie je nad sto metrov, je to samozrejme šlapák hore. Aj keď niektorí odvážlivci idú až na vrch autom po prašnej ceste. Toto neodporúčame, cesta je dosť strmá a pre cestu autom šmykľavá a nie zrovna bezpečná.


Informácie o trase

Pri Námestove sa nachádza obec Klin. Pokiaľ pôjdete okolo, rozhodne sa zastavte a pozrite si slovenské Rio De Janeiro. Odbočku by ste nemali minúť, jednak je značená a sochu vidieť už z diaľky. Odporúčame zaparkovať pod kopcom a tých pár výškových metrov si prejsť po svojich, aj keď sa dá ísť hore autom. Tých pár metrov vám ale prebudí kondičku, rozhodne to nie je prechádzka. Strmý kopec hore, stúpanie a stúpanie, avšak nieje vôbec dlhé. Dobrý výlet na unavenie detí s nádherným výhľadom na konci.

Vzdialenosť 1,3 km | Čas 00:35 hod | Stúpanie 133 m | Klesanie 4 m

Zaujímavosti

Nad obcou Klin, kúsok od Námestova stojí takmer identická socha Krista, ako je tá v brazílskom Riu. Stále viac a viac sa stáva vyhľadávaným miestom domácich aj zahraničných turistov. Tento pozoruhodný monument sa nachádza v nadmorskej výške 686 metrov. Samotná socha má výšku úctihodných 9,5 metra a rozpätie rúk Krista má 7 metrov. Spolu aj s podstavcom váži okolo 23 ton. Socha tu stojí od roku 2008 a zaujímavosťou je aj, že je v poradí treťou kópiou slávnej brazílskej sochy, tá druhá je v Lisabone. A že Slovensko nemá atrakcie.

S výnimkou obrovskej sochy Krista vieme hore nájsť malý park s lavičkami, altánok aj sochu pápeža Jána Pavla II. Celkový areál okolo pôsobí upravene a je ako stvorený na oddych a načerpanie novej energie. O výhľade na okolitú krajinu ani nehovorím. Oravskú priehradu máte ako na dlani, Roháče v pozadí a pri dobrom počasí vidieť až do poľského Zakopaného. Ideálne miesto na výlet.

Aby sme neukrivdili domácim, zhrňme si ešte stručne obec Klin. Táto obec vznikla krátko pred rokom 1567 a bola založená Františkom Turzom. Ako jedna z mála bola pre drsné klimatické podmienky na 10 rokov oslobodená od platenia daní, čo bola v tej dobe vzácnosť. Názov obce pochádza z pôvodného označenia pre výbežok hory medzi dvoma potokmi. Obyvatelia obce Klin to nikdy nemali zrovna ľahké. V roku 1683 ju prepadli Litovci, ktorí ju vypálili a drancovali čo mohli. O pár rokov na to prišiel takzvaný zamrznutý rok, kde extrémna zima vyhnala vyše 40 obyvateľov z tejto obce. Ani nie 20 rokov na to prišiel mor, ktorý obec sužoval od roku 1739 až do roku 1831. Po tejto skoro storočnej tragédii sa obec začala rozrastať a nasledovali konečne príjemnejšie roky. Teraz je obec známa hlavne vďaka svojej veľkej soche Krista a láka turistov.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *