Na prahu Velickej doliny na okraji Velického plesa sa nachádza najvyššie postavený horský hotel Sliezsky dom. Hotel v srdci Vysokých Tatier na úpätí Gerlachovského štítu, čo môže byť lepšie.

Náročnosť a dĺžka trasy

Aj keď výstup na Sliezsky dom nepatrí medzi najľahšie, rozhodne stojí zato. Rozhýbať nohy a preveriť kondičku sa vám na 675 výškových metroch rozhodne podarí. Vzdialenosť skoro 5 kilometrov s veľkým prevýšením by vám ale nemala trvať dlhšie ako tri hodiny.


Informácie o trase

Zablúdime do Tatranskej Polianky. Práve odtiaľto nás zelená turistická značka vyvedie priamo do srdca Vysokých Tatier – na Sliezsky dom. Nebudem vám klamať, medzi ľahké trasy to rozhodne nepatrí. Už len samotná vzdialenosť necelých päť kilometrov a prevýšenie 675 metrov vám musí hovoriť, že sa pekelne zapotíte, kým sa vyškriabete hore. Napriek tomu, že to znie hrozivo vedie na Sliezsky dom značená turistická trasa, ktorá je prispôsobená pre bezpečný výstup. Jediné, čo budete musieť obetovať sú svaly a kondička.

Vzdialenosť 4,5 m | Čas 2:30 hod | Stúpanie 676 m | Klesanie 3 m

Zaujímavosti

Sliezsky dom je najvyššie postavený horský hotel. Nachádza sa v nadmorskej výške 1670 metrov. Jeho poloha je naozaj unikátna. Nachádza sa v srdci Vysokých Tatier a jeho poloha umožňuje priamy výstup na najvyšší vrch Slovenska – Gerlachovský štít. Je obklopený horami na brehu Velického plesa a aby toho nebolo málo, vedľa neho sa nachádza Velický vodopád.

Pozrime sa do histórie tohto miesta. Prvá chata na brehu Velického plesa bola postavená už v roku 1871, avšak o dva roky na to ju zmietla lavína. V roku 1895 prišiel pokus číslo dva – Uhorský karpatský spolok vybudoval na brehu chatu Sliezsky dom. V rokoch 1908 a 1943 bola chata stavebne rozšírená. Žiaľ prišla druhá katastrofa a v roku 1962 chata vyhorela. Akoby toto vysokohorské miesto chcelo ostať nedotknuté. Ani to nezabránilo staviteľom a tak o šesť rokov neskôr postavili súčasný horský hotel.  Zaujímavosťou je aj to, že na Sliezskom dome oddychoval pri svojej druhej návšteve Slovenska aj pápež Ján Pavol II., ktorý na požiadanie Horskej služby posvätil horolezecké lano a čakan ako symboly záchranárskej činnosti. Na jeho počesť postavili drevený kríž. Horský hotel je aj napriek svojej polohe otvorený celoročne.

Od hotela vidieť Velický vodopád, zvaný tiež Večný dážď. Je vysoký približne 15 metrov a široký asi štyri. Špecifický je aj tým, že sa jedná o ľadovcový vodopád, ktorý vzniká topením snehu a ľadu.

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *