Skanzen v dedinke Čičmany je celoslovenským unikátom, ktorý tvoria nádherné drevenice pripomínajúce perníkové chalúpky. Určite sa túto obec zapísanu v UNESCO oplatí navštíviť a vychutnať si kúsok slovenskej histórie.

Náročnosť a dĺžka trasy

Aj keď asi neradi, ale môžeme výlet do skanzenu v Čicmanoch zaradiť do kategórie autovýlet. Je to vlastne prechádzka po malebnej horskej dedinke, kde dĺžku trasy si vlastne zvolíte sami. Pri prechádzke ale treba dávať pozor na prechádzajúce autá a autobusy. Výlet do obce Čičmany odporúčame ako príjemné spestrenie cesty cez túto lokalitu.   Informácie o trase

Skanzen v Čičmanoch je vlastne dedinka medzi Prievidzou a Rajcom. Obklopená Strážovskými vrchmi leží táto obec trošku skrytá pred cestovným ruchom, čo je v tomto prípade prospešné. Do dedinky sa dostanete vlastným dopravným prostriedkom alebo hromadnou dopravou. A už závisí len a len na vás, koľko času tu strávite.

Vzdialenosť 0,4 km | Čas 0:15 hod | Stúpanie 7 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Skanzen v obci Čičmany je preslávený svojimi krásnymi drevenicami s bielou ornamentálnou výzdobou. V tejto pamiatkovej oblasti nájdete vyše 130 jedinečných dreveníc, pričom každá je jedinečná. Tieto drevené stavby z čias minulých pripomínajú perníkové chalúpky a sú slovenskou raritou. Pripomenieme si, že čičmiansky vzor dostal túto malebnú dedinku do zoznamu UNESCO.

Mimo tieto zaujímavosti sú Čičmany najvyššie položenou obcou v Žilinskom okrese. S ich krásnou polohou v nadmorskej výške 655 metrov nad morom ich obklopujú Strážovské vrchy. Od roku 1977 sú Čičmany pamiatková rezervácia ľudovej kultúry na Slovensku.

Galéria

Last modified: 11. augusta 2021

One Response to " Skanzen Čičmany "

  1. Elvia píše:

    Ďakujem za tip na výlet, určite toto miesto niekedy navštívim :)!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *