Spoznajte malý Slovenský raj v okolí Banskej Bystrice, spoznajte Skalnú vyhliadku Suchý vrch. Prekrásny les, skalná tiesňava a rebríky spojené s výhľadom na okolité vrchy. Toto všetko a ešte oveľa viac prináša nenáročná prechádzka nad Bystricou.

Náročnosť a dĺžka trasy

Napriek tomu, že sa jedná o rebríky a skalnú minitiesňavu, je náročnosť tejto trasy veľmi jednoduchá. Prakticky žiadne veľké stúpanie, žiadne nebezpečné miesta, nič zničujúce. Pomocou krátkej prechádzky dokážete objaviť krásy tohto malého Slovenského Raja, ktorý sa nachádza pri Banskej Bystrici. Dĺžku trasy vám rozhodne skráti vlastný dopravný prostriedok, ktorým si ušetríte pár kilometrov v nohách. No aj pomocou hromadnej dopravy nie je tento výlet nijako náročný, len sa vám trošku predĺži čas a pridáte pár kilometrov a výškových metrov navyše.


Informácie o trase

Banská Bystrica je krásnou metropolou stredného Slovenska, ktorú isto nemusíme predstavovať. Z časti Radvaň volíme asfaltovú cestu smerom na Suchý vrch. Ak by ste chceli nápovedu, je to tá zelená turistická značka a vedie hore medzi lesík a lúky až na sedlo Suchého vrchu. Tú spoznáte ľahko, je tam veľké parkovisko, na druhej strane cesty ohrada s koníkmi. Ak ste zvolili vlastný dopravný prostriedok, skúste potiahnuť autom od chaty ešte pár metrov smerom hore po asfalte, kde nájdete na pravej strane veľké parkovisko.  Taaak, máme základný bod, teraz začneme šliapať k samotnej skalnej vyhliadke. Ako? Veľmi jednoducho, prakticky sa nemáte kde stratiť. Pokračujte pár minút hore po asfaltovej ceste, na pravej strane nájdete smerovú tabuľu, ktorá smeruje na odbočku na skalnú vyhliadku. Ak by ste si stále neboli istí, či ste správne, na ľavej strane nájdete postaršiu drevenú veľkú chatku – Chatu na Suchom vrchu. Má na sebe ešte pôvodné označenie a je už veľa rokov nefunkčná, ale ako orientačný bod je dokonalá. Prejdeme okolo chaty ďalej a dostaneme sa na lúku, kde máme na výber dve cesty – smerom hore a vľavo po rovine. Nás zaujíma tá vľavo, keďže trasa na skalnú vyhliadku je jednosmerná. Vyberieme sa teda vľavo, držíme sa modrej značky, ktorá nás odvedie do lesíka a začneme stúpať pomedzi kmene stromov a kamene obrastené machom. Postupne dorazíme k prvému rebríku a už to ide samo 🙂 . Tu už moc navigáciu nepotrebujete. Preleziete si tiesňavu, vychutnáte skalnú vyhliadku a prichádza cesta naspäť. Zo skál smeruje vpravo, prevedie vás kúsok lesom a postupne obídete vyhliadku z druhej strany, až kým neprídete na lúku. Tam už z diaľky vidíte chatu, ale ak by ste nevedeli, na lúke sa držte vľavo vyšliapanou cestičkou. Ani neviete ako sa ocitnete sa znova pri Chate na Suchom vrchu a odtiaľ už len naspäť dole po asfalte a výlet je za nami.

Vzdialenosť 1,8 km | Čas 00:45 hod | Stúpanie 122 m | Klesanie 122 m

Zaujímavosti

Skalná vyhliadka Suchý vrch je príjemná nenáročná trasa s krásou cestou a výhľadom na okolie. Ponúka tiesňavu, skalnú dieru a osem rebríkov, ktoré vytvárajú čaro tohto nenáročného výletu. Výhľad z vrchu máte na Kremnické vrchy, Veľkú Fatru a dokonca na Panský diel v Nízkych Tatrách. Cesta tunajšou tiesňavou ponúka 60 výškových metrov, rozprávkový les a naozaj krásne miesta. To všetko behom nenáročného krátkeho výletu. Nie nadarmo to tu tunajší volajú Malý Slovenský raj.

Určite Skalnú vyhliadku Suchý vrch odporúčame, toto čarovné a krásne miesto rozhodne nevynechajte. Ideálne aj na výlet s deťmi, vhodné pre všetky vekové kategórie.

Galéria

Last modified: 23. novembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *