Pieskový kopec – Sandberg pri Bratislave kde bolo kedysi praveké more pozná asi každý výletník. Aj tak si o ňom poďme povedať nejaké tie zaujímavosti.

Náročnosť a dĺžka trasy

Na Sandberg sa ide najlepšie z Devínskej Novej Vsi, čo je prechádzka s miernym stúpaním a za pomerne rýchly čas ste hore a pozeráte na Pieskový vrch. Ideálne na krátke výlety s deťmi, ktoré sa v piesku vybláznia viac ako dosť.


Informácie o trase

Začíname v Devínskej Novej Vsi, čo je časť hlavného mesta Slovenska. Na jej konci nájdeme modrú turistickú značku, ktorú následujeme do blízkeho lesíka. Tam si trošku zastúpame, keďže na vrch sa rozhodne nejde dole kopcom. Ani nevieme ako, vychádzame z lesíka na voľné priestranstvo a pred nami sa týči Sandberg.

Vzdialenosť 475 m | Čas 00:15 hod | Stúpanie 52 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Pri Bratislave sa nachádza pár zaujímavých miest na krátke výlety. Medzi ne patrí aj Sandberg, alebo tiež Pieskový vrch. Sandberg leží na severozápadnom okraji chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a patrí do Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Už v roku 1964 ho vyhlásili za chránené nálezisko, no najvýraznejšia zmena prišla v roku 1995, kedy ho vyhlásili za prírodnú rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany.

Výrazný podiel na vyformovaní tohto úkazu malo praveké more Tethys, ktoré ho vyvíjalo už od prvohôr. Na Sandbergu boli nájdené rôzne druhy skamenelín lastúrnikov, ulitníkov, ježoviek, ale aj väčších druhov morských a suchozemských živočíchov. Nebolo prekvapením, keď tu našli zuby žralokov, stavec veľryby a rôzne časti kostier opíc, medveďa jaskynného, či dokonca nosorožca srstnatého. Na začiatku 20. storočia sa rakúskym bádateľom podarilo objaviť vo vápencovej kapse zvyšky veľmi vzdialených príbuzných človeka.

Ale tento vrch nevyniká iba výskytom skamenelín. Nachádzajú sa tu rôzne druhy veľmi vzácnej teplomilnej fauny a flóry. Ako príklad uvedieme, že je jednou z mála lokalít výskytu slovenských drobných orchideí.

Sandberg nevyniká iba históriou. Vyniká aj nádherným výhľadom na rozsiahle okolie – Devínsku Novú Ves, zrúcaninu hradu Devín ale aj rieku Moravu. Žiaľ jeho umiestnenie blízko Bratislavy mu skôr škodí ako pomáha. V modernej dobe si nikto neváži najvyšší stupeň ochrany a preto tam z času na čas nájdeme smeti. Aj napriek tomu je to ideálne miesto na kratučkú prechádzku s deťmi. Stále sa tu dajú nájsť miniatúrne skameneliny v piesku, prípadne odtlačky morských živočíchov vyryté v skalách. Informačné tabule a lavičky. Tak či onak, navštíviť toto miesto rozhodne nie je strata času.

Galéria

Last modified: 5. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *