Na hraniciach Slovenskej a Českej republiky sa v krásnych horách nachádza zaujímavá rozhľadňa Veľký Lopeník. Symbol bratstva Čechov a Slovákov na jednom z najvyšších vrchov Bielych Karpát nemôžete prehliadnuť.

Náročnosť a dĺžka trasy

Na vrchol tejto rozhľadne vedú štyri oficiálne cesty, ktorých náročnosť aj frekventovanosť je samozrejme rôzna. Vyberieme si tú najjednoduchšiu, na ktorej ale stretnete najviac záujemcov o tento skvost. Trasa vedie zo susedného Mikulčinho vrchu a jej dĺžka je len päť kilometrov. Ak sa vyberiete prechádzkovým tempom, nebude vám to trvať asi hodinku a pol. Celkové prevýšenie nie je zdrcujúce, takže výlet odporúčame aj tým najmenším. Ale treba rátať s tým, že rozhľadne stoja na kopci 🙂


Informácie o trase

Výlet začneme na českej strane Bielych Karpát, konkrétne kúsok nad obcou Lopeník. Či pôjdete autom alebo autobusom skončíte na rovnakom bode a to na Mikulčinom vrchu, kde je aj zastávka hromadnej dopravy. Urobíte pár krokov dole ku chatkám a vidíte okolie ako na dlani. Priamo pred Vami sa rozprestierajú Biele Karpaty a práve niekam tam vedú naše kroky. Od chatiek vás krásne navigujú informačné tabule, ktoré sú tu rozmiestnené naozaj v hojnom počte. Obídeme chatky a vkĺzneme do lesa kde narazíme na príjemnú lesnú cestu smerom dole. Po krátkej prechádzke lesom sa pred nami objaví veľká lúka a aj keď ste prekvapení – stúpanie. Čo sme si zišli dole si niekde musíme vykompenzovať, takže začíname stúpať. Ani na lúke nechýbajú informačné tabule, ktoré smerujú každý náš krok. Po čase sa vrátime opäť do lesa a stúpanie ubudne. Pri ďalšom smerovníku pokračujeme stále rovno, už je to len kúsok na samotnú rozhľadňu, aj keď ju zakrývajú stromy. Po pár minútach sa pred nami objaví rozhľadňa Veľký Lopeník v plnej svojej kráse.

Vzdialenosť 4,5 km | Čas 1:40 hod | Stúpanie 256 m | Klesanie 122 m

Zaujímavosti

Táto perla českých aj slovenských rozhľadní je akýmsi symbolom bratstva týchto dvoch národov. Nachádza sa na jednom z najvyšších vrchov Bielych Karpát v nadmorskej výške 911 metra a výška samotnej rozhľadne je úctihodných 22 metrov. Jej oficiálne otvorenie bolo 16. júna 2005, kde bola počas letnej sezóny sprístupnená turistom. Samotná rozhľadňa je zhotovená z betónového podstavca a dubového dreva, pričom na jej vrchol vás dovedie presne 101 schodov. Výhľad z nej je do šíreho okolia, či už na českú alebo slovenskú stranu.

Ale na Veľkom Lopeníku sa nenachádza len rozhľadňa. Je tu aj pamätník a spoločný hrob 22 vojakov Červenej armády, ktorí zahynuli koncom 2. svetovej vojny pri ťažkých bojoch v okolí. Tiež tu nájdete altánky, ohniská, lavičky a informačné tabule. Nás osobne zaujal smerovník, ktorý ukazuje rozhľadne na okolí. Jednoducho dokonalý výlet pre rodinu s deťmi, alebo aj jednotlivcov.

Galéria

Last modified: 22. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *