Rozhľadňa Petrklín je menej známa riziková rozhľadňa v Karpatoch, ktorá má svoje skryté čaro. Táto vojenská veža v spojení s dobrým umietnením ponúka krásne okružné výhľady, ak máte odvahu vyliezť na plošinu.

Náročnosť a dĺžka trasy

Musím uznať, že výstup na rozhľadňu Petrklín som si prvotne predstavoval ako ľahšiu prechádzku. Ale tu tých skoro 300 výškových metrov aktívne precíte a budú sa vám zdať nekonečné. Našťastie je to len pár minút, ale výdatného stúpania. Ale tak na rozhľadňu sa dole kopcom nejde 🙂 . Výlet je vhodný aj pre deti, ktoré ale na samotnú rozhľadňu buď nepúšťajte, alebo ich veľmi dobre strážte, lebo to môže byť značne nebezpečné.  Informácie o trase

Začneme v Sološníckej doline, ktorou je možné sa dostať napríklad aj na protiľahlý výhľadový kopec – Vápennú. Po asfaltovej trase sa vydáme, pričom nás smeruje modrá turistická značka. Avšak pozor – po asfaltke nepôjdeme dlho, lebo po pár krokoch odbočíme na lesnú cestu vpravo, stále po modrej značke, a začneme prudkejšie stúpať. A takéto stúpanie nás bude prenasledovať najbližšiu pol hodinku, kde minieme dve iné lesné cesty, pričom naša modrá turistická trasa smeruje stále rovno hore. Časom sa terén vyrovná a my sa ocitneme na peknom lesnom hrebeni. Stále rovno po modrej a o chvíľku medzi stromami uvidíte smer našej cesty. Ešte pár krokov a stojíme pred rozhľadňou Petrklín.

Vzdialenosť 1,5 km | Čas 0:55 hod | Stúpanie 297 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Rozhľadňa Petrklín sa nachádza na vrchu Veľký Petrklín, ktorý má peknú nadmorskú výšku 587 metrov nad morom. Na tomto rovnomennom vrchu sa nachádza vojenská veža, ktorej prvé poschodie patrí k rizikovým ale celkom zaujímavým rozhľadniam na Západnom Slovensku. Táto plošina je vo výške približne 10 metrov a poskytuje krásny výhľad nad úrovňou stromov, vďaka ktorému vidíte okolité vrchy vrátane Vysokej alebo Vápennej. Pri výstupe ale dbajte na zvýšenú bezpečnosť.

Galéria

Last modified: 12. februára 2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *