Rozhľadňa na Krahulskom štíte

21176

Nielen Kremnické vrchy ako na dlani spolu s krátkou prechádzkou ideálne s deťmi. Skvelá voľba na krásne slnečné popoludnie. Rozhľadňa na Krahulskom štíte.

Náročnosť a dĺžka trasy

Pri výstupe na Krahulskú rozhľadňu máme dve možnosti. Prvá je vyraziť priamo z mesta Kremnica, kde trasa trvá približne 1:45 hod. pri prevýšení 350 m. Je náročnejšia, ale pre skúsených turistov to nie je nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Tou jednoduchšou a aj viac využívanou možnosťou je odviezť sa na Krahule autom, resp. autobusom a prejsť z dediny na Krahulský štít. Túto trasu bez problémov zvládajú aj malé deti, dokonca som tu raz stretla mamičku s kočíkom, takže táto trasa skutočne nie je náročná a zvládne ju takmer každý.
Kremnica – Krahulský štít: prevýšenie cca 350 m – čas 1:45 hod
Krahule – Krahulský štít: vzdialenosť 2,5 km – prevýšenie cca 160 m – čas 0:40 hod

Informácie o trase

Ak by ste radi trochu náročnejšiu turistiku, je tu varianta aj pre vás. A to vydať sa priamo z centra mesta Kremnica. Prvá zmienka o turisticky neznačenej trase, ktorá je ale značená miestnymi značkami, je pri Mestskom kultúrnom stredisku, kde na vás čakajú tri drevené medvede. Môžete sa s nimi odfotiť a hor sa na túru. Trasa vedie cez Štefánikovo námestie až na Zámocké námestie, kde je ďalšia značka. Vlastný chodník stúpa od záhradiek cez železničnú trať,  bývalý štart Bielej stopy až ku kostolu na Krahuliach. Ešte pred tým sa ale dá odbočiť na Krahulský štít, kde už na vás čaká rozhľadňa.

Ak ste si zvolili trasu z Krahúl, musíte sa vydať na severozápad – v preklade hore dedinou po modrej turistickej trase. V dedine sa nachádza veľa smerovníkov k rozhľadni, takže nebude náročné trafiť tú správnu cestu. Každopádne, ešte pred miestom, kde sa modrá turistická značka, ktorá vedie cez celé Krahule, spája s červenou, je potrebné odbočiť doľava do uličky (aj tu sa nachádza smerovník), na konci ktorej už začína lesná cestička. Od tohto momentu už je trasa k rozhľadni značená miestnou zelenou a červenou značkou. Potom sa týchto značiek stačí už iba držať a dosiahnete vytúžený cieľ – rozhľadňu. Na lúkach cestou k rozhľadni môžete stretnúť aj stádo pasúcich sa ovečiek, ktoré sem vyháňa pastier z Krahúl.
Štefánikovo nám. (Kremnica) – Zámocké nám. (Kremnica)  – Rozhľadňa na Krahulskom štíte
obec Krahule – Rozhľadňa na Krahulskom štíte

Zaujímavosti

Medzi stavebné dominanty v okolí mesta Kremnica patrí drevená 13,5 m vysoká turistická rozhľadňa na Krahulskom vrchu (Krahulský štít alebo tiež hovorovo Gróbňa, 958,5 m n. m.). Trojposchodová veža, ktorá už na prvý pohľad zaujme svojím originálnym šesťbokým pôdorysom, bola slávnostne otvorená 28. septembra 2013.

Rozhľadňa nám ponúka výhľad na Zlaté mesto – Kremnicu, ktorú odtiaľto máme možnosť vidieť ako na dlani. Na druhej strane zase vidíme obec Krahule, kde v zimných mesiacoch môžeme pozorovať lyžiarov na zasnežených svahoch. Ak však zaostríme trochu ďalej, naskytne sa nám výhľad na Kremnické vrchy (podcelky Flochovský chrbát-hlavný hrebeň horstva, Jastrabská vrchovina a Kunešovská hornatina/planina), Žiarsku kotlinu, Vtáčnik, Štiavnické vrchy, Žiar a Turčiansku kotlinu. Za veľmi dobrej viditeľnosti môžeme v diaľke vidieť aj obrysy Malej Fatry.

Na jej najvyššom poschodí nachádzame smerovníky k známym okolitým cieľom aj so vzdušnou vzdialenosťou k nim, napr. Stred Európy, Chata Hostinec, a pod. Priamo pod výhľadovou vežou je umiestnená drevená terasa s posedením a výhľadom na Kremnicu. Drevené lavice a stoly sú taktiež rozmiestnené aj v blízkom okolí rozhľadne.

Ak ste na Krahule nedorazili autom, odporúčam pri návrate do Kremnice využiť možnosť krásnej prechádzky po modrej a neskôr žltej turistickej trase. Tá vedie popri Krahulskom potoku, ktorý pozdĺž svojho toku vytvára kaskády – oku lahodiace minivodopádiky. Po ceste nájdeme aj altánky s lavicami a stolom, ktoré slúžia, ako inak, nám turistom na oddych a pokochanie sa prírodnou scenériou. A tak sa postupne dostávame na žltú turistickú značku, ktorá nás dovedie až do centra Kremnice – späť ku medveďom cez Toliar a popri Bujačej lúke.

Galéria

Last modified: 23. októbra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *