Rozhľadňa Lipky nad obcou Unín je dokonalé miesto na príjemný rodinný výlet. Ak túžite po kľude, oddychu a príjemnom prostredí záhorských lesov, je tento výlet ako stvorený pre vás.

Náročnosť a dĺžka trasy

Napriek tomu, že vás možno hodina kráčania odradí, nejedná sa o náročný výlet. Dalo by sa to nazvať ľahšou prechádzkou. Prechádzka skoro po rovinke príjemnou cestičkou popri lesíku, k tomu krásne vybudovaná stromová alej a vyhliadková veža. Krásny výhľad a hlavne ticho a kľud, to je to ideálne na príjemný rodinný výlet, ktorý hravo zvládnu všetky vekové kategórie.  


Informácie o trase

Rozhľadňa Lipky sa nachádza nad obcou Unín. Ak by ste nevedeli, kde sa nachádza obec Unín, skúste niekde na Záhorí medzi Holíčom a Šaštínom, prípadne kúsok od Gbelov. Tak, či onak, jedná sa o Záhorie a teda záhorskú rozhľadňu. Keďže k rozhľadni Lipky nevedie oficiálna turistická trasa, musíme trošku improvizovať. Od obecného úradu sa vyberieme po tejto dedinke smerom hore k poliam a Zámčisku. Na konci obce pokračujeme betónovou cestou, ktorá sa ťahá smerom k lesu. Cesta časom prejde na poľnú, no stále sa držíme popri lese na ľavej strane. Po pár desiatkách metrov už na pravej strane vidno kamennú rozhľadňu, avšak stále kráčame popri lesíku. Tá cesta nás dovedie na odbočku vpravo, kde je krásna trasa pomedzi provizorne vytvorenú stromovú alej. Už len pár krokov a rozhľadňa Lipky nad obcou Unín patrí iba nám.

Vzdialenosť 2,7 km | Čas 0:55 hod | Stúpanie 148 m | Klesanie 10 m

Zaujímavosti

Rozhľadňa Lipky nad obcou Unín je murovaná vyhliadková veža na Záhorí. Táto rozhľadňa ponúka výhľad na tri svetové strany a to východ, západ a juh. Na severnej strane sa nachádza typický záhorský les. Krásna kamenná veža s krásnou výškou 11,5 metra a zaujímavým výstupom na vyhliadkovú plošinu, to vás čaká na Záhorí. Aj keď nadmorská výška 418 metrov, v ktorej sa nachádza, nepatrí medzi výšky, na tunajšie pomery je to jeden z najvyšších bodov v šírom okolí. Rozhľadňa Lipky slúži verejnosti od roku 2014 a vstup na túto vyhliadku je možný kedykoľvek a zdarma. Ako zaujímavosť ešte môžeme uviezť, že v tejto murovanej veži nenájdete typické schodisko, ale kovové rebríky bez zábradlia. Preto v prípade návštevy menších detí ich treba určite postrážiť.

Galéria

Last modified: 8. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *