Maličká rozhľadňa Kukla umiestnená v lesoch Malých Karpát. Krásny výhľad na Červený kameň aj okolité lesné plochy. Ešte stále neviete kam na výlet?

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasa sa radí medzi jednoduchšie turistické okruhy vhodné aj pre deti. Trvá približne 2,5 hodiny a má niečo pod sedem kilometrov. Každopádne je lepšie si na tento okruh vyčleniť možno trošku viac času, ak si ju chcete do sýtosti vychutnať. Vzhľadom na prevýšenie nie je obzvlášť náročná, takže by sa to dalo nazvať prechádzka s väčším stúpaním.


Informácie o trase

Najlepšou voľbou je ísť autom a zaparkovať pod Zochovou chatou, tá sa nachádza nad obcou Modra. Nie na hlavnom parkovisku na Zochovej chate, ale na menšom nenápadnom parkovisku na pravej strane v lese. Od parkoviska prejdeme cez mostík nad potôčikom. Tu máme dve možnosti – buď sa vyberieme po modrej turistickej značke smerom hore, alebo po náučnom chodníku po bielo zelenej doľava. Osobne odporúčam na tento úsek náučný chodník, ktorý Vám ukáže aj Medvediu skalu. Ďalej pokračujeme lesno-kamenistou trasou pomerne strmším stupákom. Cestou máme možnosť vidieť veľa skalných útvarov. Držíme sa buď modrej turistickej trasy, alebo náučného chodníka. Po smerovníku Tri kopce sa trasa ukľudní a pokračuje lesnou cestou po rovinke, prípadne miernym kopcom. Držíme sa stále modrej značky. Časom si na ľavej strane môžete všimnúť pomerne vysoký skalný útvar známy ako Čertove zuby. Tu by som odporučil zbehnúť z turistickej trasy a ísť si ho obzrieť trošku bližšie – nájdete tu mini jaskyňu. Cesta nás zavedie pod Kuklu, kde začína opäť stúpanie. A sme tu – rozhľadňa. Od rozhľadňe stále po modrej značke strmým kopcom dole. Na ľavej strane si budete môcť všimnúť hrad Červený kameň. Ďalej postupujeme lesnou cestou s miernym klesaním až k chate Fúgeľka. Tu meníme farbu na žltú a stúpame naspäť na Tri kopce. Odtiaľ po modrej turistickej značke dole na parkovisko.

Vzdialenosť 6,5 km | Čas 2:25 hod | Stúpanie 345 m | Klesanie 345 m

Zaujímavosti

Začíname pri drevenom mostíku nad Víštuckým potokom. Tento potok meria 21 kilometrov a pramení na severnom svahu Veľkej Homoly. Náučný chodník nás zavedie na Medvediu skalu. Túto skalu využívajú horolezci na cvičné lozenie. Aby som bol presný, jedná sa o Dolnú Medvediu skalu. Pod jej skalami sa nachádzajú dávno zasypané šachty, ktoré pravdepodobne slúžili na ťažbu antimónu v minulosti. Na tejto skale si ale môžete všimnúť jej rozmanitosť a previs, ktorý Vás vie uchrániť aj pred dažďom. Horná Medvedia skala je už trošku iný skalný úkaz. Je väčšia a z jej vrcholu je pekný výhľad na okolitú krajinu. Skoby na skale prezrádzajú, že aj túto skalu využíva parta horolezcov.

Ak odbočíte zo značenej trasy k Čertovym zubom, môžete vidieť 25 metrové členité bralo. Pri pohľade na tento skalný útvar je asi všetkým jasné, na základe čoho dostal meno. Keď uvážime, že aj tieto skaly sa využívajú na lezenie a všimneme si ich nesúmernosť, niečo čertovské na nich je. Toto bradlo akoby sem niekto položil. Väčšina skalných útvarov naokolo je z vápenca, tieto sú z kremenca. Majú čiernu a červenú farbu a ostré hrany. Každopádne na ľavej strane tohto skaliska je malinká jaskyňa, krátka pár metrov. Nedá sa to nazvať jaskyňa, ono je to skôr diera v skale, ale za pozornosť rozhodne stojí. Taktiež sa vyškriabať na vrchol Čertových zubov nie je na škodu. Zhora je očarujúci výhľad na okolie. Pokiaľ pôjdete z ľavej strany, pomerne jednoducho sa dostanete k diere v skale ako aj na jej vrchol. Len treba zvýšiť opatrnosť a hlavne nespúšťať dole kamene. Mohli by Ste ohroziť lezcov alebo turistov pod skalou.

Dostávame sa na vrch Kukla, na ktorom sa nachádza rozhľadňa. Jeho nadmorská výška je 564 metrov. Nepatrí medzi najvyššie vrchy Malých Karpát, avšak je na ňom umiestnená drevená rozhľadňa. Rozhľadňa má výšku 12 metrov a ponúka prekrásny výhľad na Pezinské Karpaty, ako aj na hrad Červený kameň. Podľa povesti mal Červený kameň stáť práve na vrchu Kukla, avšak lesné víly a škriatkovia ho cez noc presunuli na vedľajší kopec. Čo sa týka samotnej rozhľadne, nepatrí medzi najmohutnejšie. Informačná tabuľa upozorňuje na riziko a celkový dojem pri lezení na rozhľadňu je trošku riskantný. Avšak rozhľadňa stojí pevne, nemusíte mať strach, že by padla. Vďaka menej mohutnej konštrukcii je za silnejšieho vetra hore cítiť, ako sa kýve. V jej okolí je ohnisko a lavičky, takže chýbajú už len špekáčiky a dobrá nálada.

Cestou naspäť minieme chatu Fúgeľka. Jedná sa o rekreačné zariadenie, ktoré už podľa výzoru má svoju históriu. Disponuje detským ihriskom, menšími chatkami naokolo, vlastným parkoviskom a čo je hlavné – bohatou prírodou vo svojom okolí.

Galéria

Last modified: 5. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *