Nudia vás tradičné rozhľadne? Práve preto je tu rozhľadňa Jelenec v Bielych Karpatoch, ktorá ponúka menší adrenalín a nevšednosť v jednom.

Náročnosť a dĺžka trasy

Dĺžka trasy je doslovne pár kilometrov, čo reálne znamená menej, ako väčšina z vás nachodí za tri hodiny počas bežného života. Inými slovami je to prechádzka lesom, ktorá je jednoduchá a nenáročná. Časovo zhruba pol hodinka je tiež prijateľná aj pre neaktívnych výletníkov.


Informácie o trase

Kroky nás zavedú na Holubyho chatu, ktorá sa stane akýmsi východiskovým bodom dnešného výletu. Prejdeme okolo chaty rovno a držíme sa zelenej turistickej značky.  Trasa vedie lesom, na začiatku dole kopcom, časom začne kúsok stúpania. Značka sa možno časom vytratí, avšak stačí ísť rovno hore a pred nami sa objaví kovová veža v malou dreveničkou vedľa seba. Ste na mieste!

Vzdialenosť 2 km | Čas 00:40 hod | Stúpanie 83 m | Klesanie 67 m

Zaujímavosti

Rozhľadňa Jelenec je nevšedným zážitkom pre milovníkov rozhľadní. Ak vás už nebavia klasické drevené rozhľadne, prípadne menšie murované rozhľadničky a máte chuť na niečo nové a adrenalínové, ste tu správne.

Ale pekne po poriadku. Vrch Jelenec je začiatok horského masívu Veľkej Javoriny, ktorý je obľúbeným miestom pre myjavských lyžiarov. Práve na ňom sa v nadmorskej výške 925 metrov nachádza opustený areál vojenského vysielača. Tento vysielač slúžil v čase socializmu ako cvičný cieľ pre leteckú armádu. Po rozdelení Československa v roku 1993 sa nedoriešili majetkové vzťahy a tak sa z tohto opusteného vojenského areálu stala neoficiálna turistická rozhľadňa. A nie hocijaká. Do výšky približne 40 metrov sa týči kovová konštrukcia, ktorá si priam pýta pokorenie. Výstup na rozhľadňu Jelenec, ako aj pohyb v jej okolí je na vlastné nebezpečenstvo, ale za ten výhľad…

Aby ste si nemysleli, nie je možné sa dostať úplne hore na vežu. Predposledné poschodie je posledné verejnosti prístupné poschodie a zároveň najvyššia plošina, z ktorej môžete sledovať šíre okolie. Veža má tri prístupné rebríky. Jeden v strede, ktorý je chránený bezpečnostným prstencom a je určený pre záujemcov. Tento rebrík vedie z jedného poschodia na ďalšie postupne. Ďalšie dva rebríky sú po stranách rozhľadne a sú riešené štýlom “priamo hore”. Osobne neodporúčame pohyb na týchto rebríkoch. Jednotlivé poschodia sú od seba vzdialené vždy 8 metrov, takže ak si na druhom poschodí vo výške 16 metrov poviete, že vám stačí, môžete ísť kľudne dole. Ale veža ponúka naozaj krásny pohľad na okolité vrchy. Ešte by bolo dobré spomenúť, že rozhľadňa sa nachádza v bez-zásahovom prostredí, čo znamená že je tam najvyšší stupeň ochrany prírody.

Pri výstupe na rozhľadňu odporúčame dbať na zvýšenú opatrnosť. Výstup je na vlastné riziko.

Galéria

Last modified: 20. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *