Zrúcanina románskeho kostola láka výletníkov zo šíreho okolia. Ak sa k tomu pridá aj rozhľadňa a neustále sa meniaca tiesňava, môže z toho byť celkom pekný výlet. Čo vy na to?

Náročnosť a dĺžka trasy

Výlet k románskemu opevnenému kostolíku v Haluziciach je nenáročný a zvládne ho asi každý. Odporúčame zvoliť vlastné dopravné prostriedky, lebo cez víkendy sa do obce Haluzice hromadnou dopravou nedostanete.


Informácie o trase

Obec Haluzice sa nachádza vedľa slávnejšej obce Bošáca. Do obce sa dostanete odbočkou vpravo pred Bošácou a hneď nájdete menšie parkovisko pri obecnom úrade. Odtiaľ je to už len kúsok po asfalte, všade vás pritom nasmeruje turistický smerovník, ktorý je umiestnený hneď vedľa obecného úradu.

Vzdialenosť 248 m | Čas 00:10 hod | Stúpanie 8 m | Klesanie 2 m

Zaujímavosti

Táto zrúcanina románskeho opevneného kostola v Haluziciach bola kedysi opevnený kostol. Prvý krát sa spomína už v roku 1299, kde ho dobylo vojsko Matúša Čáka. Kedysi mal kostol zvonicu, postupom rokov ho najprv goticky potom renesančne upravovali. Určite vám nemusíme vysvetľovať, že okolie rieky Váh bolo už od nepamäti chránené rôznymi hradmi. Avšak miesto, kde sa nachádzal tento kostol bolo akýmsi slepým bodom v obrannom systéme. Práve preto okolo kostola postavili ochranný múr s vežami a strieľňami. V čase bojov slúžil ako dočasné útočisko pre najbližšie okolie. V roku 1810 v ňom cirkev zakázala vykonávať omše kvôli zlému technickému stavu a od tej doby kostol chátral.

Z kostolíka je výborný výhľad do okolia, hlavne smerom na Beckov. Hneď za obvodovými múrmi sa nachádza Haluzická tiesňava a oproti nej môžete na vrchu spozorovať malinkú rozhľadňu Hájnica.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *