Predstavujeme vám Pustý hrad, obrovský hradný komplex, ktorý má len ťažko v Európe obdobu. Tento tajomný hrad stráži tajomný zakliaty mních už dlhé storočia.

Náročnosť a dĺžka trasy

Pustý hrad je pomerne ľahko dostupná zrúcanina, takže žiadne krkolomné túry nečakajte. No vzhľadom na fakt, že hrady stavali na vyvýšených miestach sa nejakému tomu stúpaniu isto nevyhneme. Avšak nič nesivé a do hodinky viete byť pokojným tempom na hrade. Trasa nie je obtiažna, jedná sa o pohodlný lesný terén. V upršaných dňoch vás ale pri ceste môže prekvapiť, že lesná cesta sa zmení na šmykľavý blatistý terén. Na Pustý hrad si robia bežne výlety rodinky s deťmi, takže určite sem môžu vybehnúť všetky vekové kategórie. 


Informácie o trase

Náš výlet na Pustý hrad začína v nie zrovna malom okresnom meste Zvolen. Práve na okraji tohto mesta neďaleko Zvolenského zámku začína značená trasa, ktorá vedie na túto rozsiahlu zrúcaninu. Okolo Zvolenského zámku prejdete ponad rieku Slatinu a pokračujete po hlavnej ceste. Keď už budete mať pocit, že idete na koniec sveta, vykukne na vás menšie provizórne parkovisko prakticky na konci Zvolena. Tu začína turistický smerovník a hovorí nám, aby sme nasledovali zelenú, prípadne modrú turistickú značku. Nebojte sa, obe idú na rovnaký smer. Začneme kráčať lesnou cestičkou do lesa, kde sa čoskoro dočkáme prvého stúpania, ktoré bude cik-cakovo pokračovať vlastne až ku zbytkom dolného hradu. Odtiaľ už len kúsok hore a ste na zrúcanine horného hradu, ktorá vás isto prekvapí svojou rozlohou.

Vzdialenosť 2 km | Čas 1:10 hod | Stúpanie 320 m | Klesanie 35 m

Zaujímavosti

Nenechajte sa zmýliť, Pustý hrad nie je bežná zrúcanina. Jedná sa o hradný komplex, ktorý je tvorený z Dolného a Horného hradu. Práve to mu dodáva neskutočne veľkú rozlohu a práve vďaka tomu sa radí k najväčším hradným komplexom v Európe, ktoré boli vystavené na vrchoch. Ešte pre upresnenie, rozloha Pustého hradu je skoro 8 hektárov. Pustý hrad sa nachádza nad sútokom riek Hrona a Slatiny v nadmorskej výške 475 a 571 metrov nad morom.

O jeho vzniku sa nám písomné pamiatky nezachovali, takže sa odhaduje, že vznikol niekedy v 12. storočí, aj keď prvé písomné zmienky hrad spomínajú až v 13. storočí. V histórii bol označovaný aj ako Zvolen, alebo Zvolenský hrad, no tento názov sa pre túto stavbu do dnešného dňa nezachoval. Vieme ale, že Pustý hrad bol pre panovníkov lákavým sídlom, neskôr bol využívaný pre svoju polohu ako strážny hrad. Dlhú slávu si ale nezažil, lebo v roku 1452 pri povstaniach hrad zachvátil požiar. To bol začiatok jeho konca, lebo do rekonštrukcie sa už nikto nepustil a hrad začal pustnúť. A pustý je až doteraz…

Žiaľ, z tohto kedysi veľkého komplexu sa do dnešného dňa nezachovalo veľa, takže hrad skôr pôsobí dojmom “kde múr, tam múr”.  V posledných desaťročiach na hrade prebieha archeologický výzkum, ktorý nám napríklad dokázal, že ľudia tu boli už v dobe bronzovej.

Podľa povesti tu do dnešného dňa stráži poklady zakliaty mních Barát. Tento mních údajne strážil kedysi poklady hradu a jeho výzor bol nevšedný – namiesto jednej nohy mal konské kopyto. Do dnešného dňa stráži tieto poklady a ľuďom sa zjavuje v podobe mnícha alebo zvieraťa. Tak pozor, aby ste ho nestretli!

Galéria

Last modified: 22. decembra 2018

One Response to " Pustý hrad "

  1. Ján Vicen píše:

    Tak tento hrad – Pustý hrad pri Zvolene je vhodné navštíviť pre každého milovníka turistiky, histórie a ďalekých výhľadov až kam oči dovidia- Kremnické vrchy, Veľká Fatra – Nízke Tatry, Ľubietovský Vepor so stredom Slovenska – vrch HRB, Poľana a …. ostatné uvidíte keď tam naozaj budete. Očakávajú vás všetci vládnuci králi v podobe vyrezávaných sôch v nadživotnej veľkosti s ktorými sa môžete aj odfotiť na pamiatku a nezabudnite sa občerstviť a osviežiť v novučičkom bufete pri Dolnom hrade. Verte , že neobanujete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *