Už ste sa niekedy plavili loďkou v jaskyni? Nie? Tak to musíte navštíviť priepasť Macocha a Punkevní jaskyňu. Práve tu uvidíte krásy prírody.

Náročnosť a dĺžka trasy

A sme opäť pri náročnosti. Viacero možných metód, kde odstaviť auto, prípadne ako sa tam dostať robí viacero náročností a dĺžiek trasy. Tak či onak, k Punkevní jaskyni je to príjemná prechádzka po rovinke lesom, ktorá netrvá viac ako pol hodinku a pokiaľ sa chcete pozrieť zhora do hlbín Macochy, budete si musieť prejsť pár výškových metrov dobre značeným a prispôsobeným chodníkom.


Informácie o trase

Na tento výlet by som si vyčlenil celý deň. Je pravdou, že prehliadka jaskynného systému trvá zhruba dve hodinky, ale obhliadka priepasti a prechádzka Moravským krasom vám určite zabije viac času. Ak sa vám vôbec bude chcieť z tohto miesta odísť. Najlepší prístup k obom prírodným útvarom je z obce Ostrov u Macochy, odkiaľ vás už určite navedú smerové tabule.

Vzdialenosť 1,6 km | Čas 00:30 hod | Stúpanie 12 m | Klesanie 144 m

Zaujímavosti

Začneme priepasťou Macocha, lebo to je prírodný úkaz sám o sebe. Táto priepasť vznikla postupným zrútením jaskynných priestorov o niekoľkých poschodiach. Priepasť má úctihodnú rozlohu, keďže horná časť priepasti je dlhá 174 a široká 76 metrov. Jej rozmery dovoľujú, aby do nej prenikalo denné svetlo a preto je označovaná ako Light hole. Práve v tejto kategórii je Macocha najväčšou priepasťou v strednej Európe. Na okraji tejto priepasti sú dva mostíky, z ktorých je možné si tento skvost prezrieť. Prvý je umiestnený na najvyššom bode priepasti a bol vybudovaný už v roku 1882. Ten druhý vybudovali o pár rokov neskôr a to v roku 1889, je umiestnený 92 metrov nad dnom priepasti a je z neho vidieť na dno tejto obrovskej diery v zemi.

Čo si o Macoche ešte môžeme povedať je, že je súčasťou najdlhšieho jaskynného systému v Českej republike. A práve časť týchto jaskynných priestorov odkrýva Punkevní jaskyňa.

Punkevní jaskyňu objavil v roku 1909 český bádateľ Karel Absolon. Tento najväčší jaskynný systém vytvorila rieka Punkva, ktorá postupne vytvárala v skalách rôzne jaskynné útvary. Tento prírodný skvost navštívi ročne cez 200 tisíc turistov a patrí medzi najvyhľadávanejšie v tomto kraji. A má aj prečo. Prehliadka jaskynným systémom vám ukáže nespočetne veľa krásnych útvarov vytvorených vodou, potom vás dovedie skoro na dno priepasti Macocha a zavŕšite to plavbou loďkami v útrobách jaskyne. Pozriete si dolné jazierko s úctihodnou hĺbkou 49 metrov, ako aj to jazierko horné, ktoré má hĺbku “iba” 13 metrov. Obe jazierka sa nachádzajú v útrobách jaskyne.

Čo sa týka cien vstupného tak na tento zážitok sú ceny nastavené pomerne nízko. Vstupné pre dospelú osobu vychádza okolo 3-5 eur, čo je na takýto zážitok naozaj smiešny peniaz.

Ak neviete kam s deťmi alebo bez nich na výlet, určite sa vyberte sem. Neoľutujete!

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

One Response to " Priepasť Macocha a Punkevní jaskyňa "

  1. Fero píše:

    Najkrajsie miesto na Morave!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *