Kto by nepoznal dominantu Českého Švýcarska? Pravčická brána je zaiste najvyhľadávanejšou turistickou atrakciou v tomto krásnom národnom parku. A bodaj by nie, veď je to najväčšia prieskovcová skalná brána v Európe, navyše v nádhernom národnom parku a s prekrásnou scenériou okolo. My vám ponúkame možno nie najrýchlejšiu a najpriamejšiu, ale zaručene zaujímavú trasu k tomuto neuveriteľnému miestu.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasu k Pravčickej bráne zvládne ozaj každý a je úplne jedno, či je to veľký alebo malý výletník, či dokonca starší alebo mladší. Naša cesta je nenáročná s malým prevýšením, navyše ponúka neuveriteľné výhľady a prechádzku časťou Českého Švýcarska. Určite je oveľa pútavejšia, ako priama cesta k bráne, ba dokonca sa menej unavíte a viac si výlet vychutnáte. Už sme vás presvedčili? Informácie o trase

Presunieme sa do Národného parku České Švýcarsko, kde začneme na parkovisku na Mezní Louke. Parkovisko je síce platené, ale nie je to nič zdrcujúce. Odtiaľ sa vyberieme trošku dole po asfaltke akoby “naspäť”, kde narazíme na červenú turistickú značku. A práve červená nás bude touto cestou sprevádzať až k samotnej bráne. Ale nepredbiehajme… Takže ešte raz: od parkoviska po asfalte, odkiaľ vedie odbočka smerom vpravo na poľnú cestu. O chvíľku príde mierne stúpanie, ktoré vás oblúkom vyvedie krásnou vyšliapanou cestičkou k vybudovaným schodom. A ako sa hovorí, rovno za nosom! Inak povedané, stále už idete iba po širšej vyšliapanej cestičke, kde cestou uvidíte pekné výhľady na okolité skalné bralá, či si dokonca budete môcť skalné bralá obzrieť z blízka. Ani nebudete vedieť ako sa ocitnete sa na križovatke, kde sa cestička delí na trasu k Pravčickej bráne a cestu dole. Toto miesto je pekne označené, takže sa nebojte, že by ste zle odbočili. Už len pár krôčikov hore a bránu vidíte pred očami. Nezabudnite však, že vstup k samotnej Pravčickej bráne a na okolité vyhliadky je platený.

Vzdialenosť 5,5 km | Čas 2:15 hod | Stúpanie 372 m | Klesanie 199 m

Zaujímavosti

O tom, že Pravčická brána je národná prírodná pamiatka, určite nikto nepochybuje. Nachádza v Národnom parku Čšeské Švýcarsko a je vytvorená z kvádrových pieskovcov. To je všetko pekné, ale pre vás je určite zaujímavejšie, že sa jedná o najväčšiu pieskovcovú skalnú bránu v Európe. Jej  rozpätie je neuveriteľných 26,5 metra a výška tejto európskej rarity je krásnych 16 metrov. Priamo pod bránou vás možno prekvapí, že je tam vybudovaný bufet, ktorý je súčasťou brány už od roku 1826.

Asi by bolo dobré uviezť, že na Pravčickú bránu sa hore nedostanete, je tam totiž od roku 1980 prísny zákaz vstupu, lebo práve kvôli vplyvom človeka sa skalný oblúk za posledných sto rokov o skoro trištvrte metra. 

Určite ste si všimli tú krásnu stavbu vrazenú do tohto prostredia. Tento horský hotel s výstižným názvom Sokolie hniezdo tu nechal postaviť v 19. storočí knieža Edmund Clary-Aldrigen, ktorý ho využíval ako zámok pre svojích hostí. 

Ako poslednú zaujímavosť uvedieme, že Pravčická brána sa v roku 2009 dostala do užšieho výberu ankety New7Wonders o sedem prírodných divov sveta a dokonca postúpila medzi 71 semifinalistov. Do užšieho výberu sa jej už prebiť nepodarilo, no to jej na kráse a príťažlivosti neubralo.

Galéria

Last modified: 8. januára 2020

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *