Pohorie Rax a vrch Heukuppe je jedným z najkrajších a najnavštevovanejších rakúskych pohorí v blízkosti Bratislavy. Pokochajte sa touto lokalitou a oázou kľudu a oddychu.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasa nie je extra náročná, avšak si vyžaduje už nejaké tie skúsenosti s turistikou. Prevýšenie a doba trasy hovorí jasne, že to bude celodenný výlet so stúpaním. Cestou narazíme na jednu jednoduchšiu zaistenú cestu po skalách, avšak zvládnu ju hravo aj deti.


Informácie o trase

Východiskovým bodom je parkovisko v sedle PreinerGscheid pod vrcholom PreinerWand na južnom okraji Raxu, ktoré je nástupným ako aj cieľovým miestom pre našu trasu. Z parkoviska sa vyberáme po červenej trase smer Karl-LudwigHaus (3,81 km, 726 m prevýšenie, čas cca 2 hodiny podľa smerovníka cez Schlangenweg). Po asi 40 minútach stúpania po pravej strane míňame chatu Waxriegelhaus. Prejdeme cez lúku plnú pasúcich sa kráv a napájame sa na Schlangenweg. Serpetínami stúpame vyššie. Po chvíľke využívame možnosť odbočiť z trasy a napájame sa na  zaistenú cestu KarlKantnerSteig. Ide o krátku zaistenú cestu obtiažnosti A/B vhodnú aj pre deti a začiatočníkov. Je veľmi príjemným spestrením výstupu. Istenie nie je potrebné. Po necelých dvoch hodinách sa dostaneme na horskú chatu Karl-LudwigHaus.  Pred chatou sa rozhodujeme ktorým smerom sa vydáme. Rozhodla som – ide sa na Habsburghaus. Cestou na Habsburghaus sme aj napriek krásnemu slnečnému počasiu nestretli žiadnych turistov.  Tú samotu a ticho si vychutnávame každým nádychom. A práve v tomto krásnom tichu, sme mali možnosť prvý krát vidieť na Raxalpe kamzíkov. Cesta od chaty ku chate trvá približne 1 hodinku vychádzkovým rakúskym tempom (časovníky v Rakúsku bežne dávame o 1/3 rýchlejšie ako uvádzajú). Ďaľším našim cieľom je Heukuppe, 2007 m ( v preklade kopa sena alebo stoh). Od chaty sme vyrazili klesaním cez  Bärenlochsteig do údolia Grasbodenalm, aby sme mohli opäť nabrať nejaké tie výškové metre (asi tak 400m) a cez Gamseck prejsť až ku pamätníku na Heukuppe.  Trasa nám trvala približne 2 hodinky aj s prestávkami na fotenie, rozjímanie a hľadaním východu z kosodreviny, keďže sme sa rozhodli si cestu skrátiť (túto možnosť neodporúčame). Z Heukuppe na chatu je to už len pár minút. Nasleduje opätovne horská chata Karl-LudwigHaus. Musím podotknúť, že táto chata na mňa urobila obrovský dojem – vonné tyčinky a čistička vzduchu na toaletách, výborná káva (v Rakúsku na horských chatách nemám veľa šťastia na dobrú kávu), top pivko a všetko ponúkané jedlo v bio kvalite, aj vo vegánskej verzii. Do cieľa našej túry schádzame cez Schlangenweg, serpentínovým chodníčkom vo veľmi pozvoľnom tempe, nakoľko moje koleno sa opäť ozvalo a zostup mi dal riadne zabrať. Dnešný výlet však stál rozhodne za to!

Vzdialenosť 12 km | Čas 5:50 hod | Stúpanie 1364 m | Klesanie 1364 m

Zaujímavosti

Pohorie Rax (Raxalpe) so svojím najvyšším vrcholom Heukuppe (2.007 m) sa nachádza približne 150 – 180 km od Bratislavy. Celé pohorie je husto pretkané značenými turistickými chodníkmi rôznej obtiažnosti. Vrchol poskytuje krásne výhľady na ostatnú časť Raxských Álp, v diaľke vidno vrcholky Schneealpe, Hochschwabu a Schneebergu.

Od mojej prvej návštevy tohto pohoria som vedela, že to bude láska na celý život. Kedykoľvek mi to môj voľný čas, počasie a zdravie dovolí, moje kroky vedú práve do tejto oblasti. Je to také moje útočisko, oáza kľudu a oddychu.

Galéria

Last modified: 22. decembra 2018

2 Responses to " Pohorie Rax a vrch Heukuppe "

 1. Jana N. píše:

  Nadhera. Dakujem pekne za pripomenutie tych krasnych pocitov, ked som tam bola pred niekolkymi rokmi. Citila som sa tam akoby som bola uz len kusocek od raja. Presne viem a chapem, preco sa do tejto krasnej prirodnej oblasti rada vraciate. Vsetko dobe a vela radosti z objavovania prirodnych kras na Slovensku aj v zahranici. Jana N.

 2. Michal píše:

  Ahojte, rad by som sa spýtal či je to možné zvládnuť aj zo psom? Hlavne ten skalnatý úsek?!

  Pes je Stafort.

  Ďakujem veľmi pekne za odozvu.

  Michal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *