Podjazerný svet sladkovodných rýb? Áno, presne toto nájdete v obci Modrá v mieste zvanom Živá voda. Táto nevídaná atrakcia láka výletníkov z blízkeho aj ďalekého okolia.

Náročnosť a dĺžka trasy

Najťažšie je asi nájsť spomínaný areál, čo vám ale uľahčia smerové tabule. Tento výlet je vhodný ako zástavka pri ceste okolo, hravo ho preto zvládnu asi všetky vekové kategórie. Neodporúčame ale návštevu ľuďom, čo nemajú radi stiesnené a uzavreté priestory.


Informácie o trase

Neďaleko Uherského Hradište sa nachádza malinká obec Modrá. Ak by ste išli zo Starého Mesta u Uherského Hradište smerom na Velehrad, pri hlavnej ceste použijete odbočku vpravo tesne pred tabuľou obce. Čaká tam na vás rozsiahle parkovisko.

Ak sa však rozhodnete ísť hromadnou dopravou, vystúpte na zástavke “Rozcestí Modrá”, hneď za zástavkou vyšliapete na menší kopček a prejdete sa okolo skanzenu priamo do areálu Živá voda.

Vzdialenosť 91 m | Čas 00:05 hod | Stúpanie 1 m | Klesanie 7 m

Zaujímavosti

Neďaleko Uherského Hradište sa nachádza obec Modrá. Ak by ste veľmi pátrali, našli by ste v tejto malebnej dedinke viacero turistických zaujímavostí, počnúc rozhľadňou, skanzenom a podobne. Čo nás ale teraz zaujíma nie je rozhľadňa ani skanzen, je to areál Živá voda. A čím je špecifický tento areál? Jedná sa o expozíciu, kde sa zoznámite s typickým životom vo vode aj mimo nej na Morave. Predná časť areálu slúži ako expozičné jazero, kde môžete sledovať typické fungovanie živočíchov v ich prirodzenom prostredí. Je hlboké 6,5 metra a žijú tu všetky typické druhy rýb pre tento región.

Čo ale láka veľa záujemcov je práve druhá atrakcia tohto prírodného areálu. Tou je podjazerný tunel. Podvodný tunel v sladkej vode je ojedinelý experiment v Európe. V hĺbke 3,5 metra pod hladinou vody sa nachádza osem metrov dlhý a dva metre široký tunel, kde si môžete obzrieť ako to vyzerá z pohľadu ryby. Medzi lákadlá patrí aj nasadená Vyza veľká, ktorá je považovaná za najväčšiu sladkovodnú rybu. Vyzerá viac menej ako veľký jeseter a v areáli Živá voda môžete týchto rýb vidieť hneď niekoľko, pričom každá má okolo dvoch metrov.

Vstupné do tohto areálu je 90 českých korún, čo nepredstavuje nejakú veľkú čiastku. Otváracia doba sa delí na zimnú a letnú, pričom v zime sú väčšinou pondelky neprístupné. Otvorené býva väčšinou do štvrtej až piatej hodiny poobednej.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

One Response to " Živá voda Modrá "

  1. anna píše:

    Dobrý deň,
    radi by sme Vás navštívili v pondelok 11,7,2022. Prišli ba sme okolo 10.00 hod z klubu postihnutých Hlohovec.
    Čitala som, že by ste mali mať otvorené
    Ďakujem za info

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *