Majestátny Oravský hrad od dávnych čias stráži okolie Oravy. Kto by nepoznal jeden z najkrajších hradov Slovenska s jeho povestnou čiernou pani?

Náročnosť a dĺžka trasy

Dostať sa k hradu je pomerne jednoduché. Preto ohľadom náročnosti a dĺžky trasy nemáme moc čo riešiť.


Informácie o trase

Ako sa dostať k hradu? Na výber máme dve možnosti – busom alebo autom. Je viac menej jedno, ktorú si vyberiete, lebo od parkoviska k hradu je to asi taká istá trasa ako od zastávky. V obci už vás všade nasmerujú dobre umiestnené informačné tabule, ktoré vás privedú až na platené parkovisko obklopené stánkami so suvenírmi. Na hrad sa dostanete z obce Oravský Podzámok. Verte mi, stačí sa dostať do tejto krásnej dedinky a hrad už si vás nájde sám. Nemôžete ho minúť.

Vzdialenosť 345 m | Čas 00:10 hod | Stúpanie 20 m | Klesanie 13 m

Zaujímavosti

Oravský hrad patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na Slovensku. O tom, že je jedným z najkrajších hradov vôbec sa nemusíme rozpisovať. Na Oravskom hradnom brale nad riekou Orava v obci Oravský Podzámok sa týči tento starobylý ochranca tohto kraja.

Ale ako vznikol? Asi je dobré spomenúť, že hradná vyvýšenina bola osídlená už v praveku, čo dokazujú nájdené úlomky zbraní a iné dôkazy. V 13. storočí práve tu postavili na mieste kedysi dreveného hrádku kamenný hrad. Ten sa prvý raz písomne spomína už v roku 1267. Hrad striedal majiteľov, medzi nimi boli aj slávne mená ako Matej Korvín, Matúš Čák Trenčiansky alebo František Turzo. Hrad odolal nájazdom Tatarov, dobyli ho však povstalci. Tí ho našťastie nevlastnili dlho, a tak cisárske vojská túto dominantu Oravy opäť obsadili. V roku 1800 vypukol na hrade požiar, ktorý sa rozšíril na celý hrad. Iné hrady by už v tomto období začali chátrať, príbeh Oravského hradu bol ale iný. Nastali rekonštrukčné práce a hrad zrekonštruovali do pôvodnej podoby. Prišla druhá svetová vojna a Oravský hrad obsadili Nemci. Ruské vojská na hrad vypálili z raketometov a Nemci spravili jednu dobrú vec – rozhodli sa, že nebudú riskovať poškodenie pamiatky a z hradu sa stiahli. Dnes je dôstojným sídlom Oravského múzea.

Dnes tvorí hradný priestor pozoruhodný komplex, ktorý pozostáva z dolného, horného a stredného hradu. Zaujme aj prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby. Nájdete tu múzeum s viacerými expozíciami. V najstarších priestoroch horného hradu je umiestnená archeologická expozícia, v strednom prírodovedná a etnografická expozícia. Poslednou dobou si ľudia obľúbili hlavne nočné prehliadky hradu v hlavnej turistickej sezóne, ktoré sú sprevádzané rôznymi divadelnými predstaveniami a strašidlami.

Ako kuriozitu musíme spomenúť, že v priestoroch hradu sa nakrúcala prvá čiernobiela verzia filmu Dracula z roku 1992, časom sa tu točilo veľa slovenských rozprávok ako Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák alebo známy Sokoliar Tomáš. Taktiež nemôžme vynechať hradnú studňu, ktorá má hĺbku neuveriteľných 90 metrov a dal ju vyhĺbiť František Turzo v polovici 16. storočia.

Oravský hrad má svojho ducha – legendárnu čiernu pani, ktorá desí odvážlivcov potuľujúcich sa v noci po hradbách. Keď hradnému pánovi Jurajovi Turzovi zomrela manželka, zaprisahal sa, že nikto viac už na prechladnutie a chlad v hrade neumrie. Zvolal majstrov a dal hrad prestavať. Medzitým sa zaľúbil so krásnej Alžbety Coborovej. Dlho s ňou však nevydržal, lebo musel tiahnuť na vojnovú výpravu. Na práce na hrade dohliadala počas pánovej neprítomnosti jeho manželka. Tá robotníkov neustále naháňala a kontrolovala. Majstrom sa to nepáčilo a jeden z nich si zamrmlal, že nič nerobí, len sa prechádza a provokuje. Hradná pani to započula a zaprisahala sa, že ich bude kontrolovať do konca svojho života a najlepšie aj po ňom. Ubehli roky a na jej slová všetci postupne zabudli. Až raz v noci videl jeden sluha dámu v čiernom s lampášom v ruke ako chodí v noci po chodbách a kontroluje, či je všetko na svojom mieste. Odvtedy je na Oravskom hrade čierna pani, ktorá si ho v noci stráži.

Otázka na záver: Ak ste absolvovali celú prehliadku, koľko schodov ste zdolali? Dobre, nebudeme vás napínať. Pravdou je, že prehliadka hradu sú samé schody hore a dole. Aby ste si obzreli celý hrad a zvládli celú prehliadku, prejdete presne 660 schodov. Avšak za dvojhodinovú prehliadku si ani neuvedomíte, že nejaké schody boli. Budete unesení čarom krásneho hradu.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *